Home Aktualitet Futbolli në zi, ndërron jetë ish trajneri i Interit
Futbolli në zi, ndërron jetë ish trajneri i Interit
0

Futbolli në zi, ndërron jetë ish trajneri i Interit

0
0

Ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare Gigi Simone, ish trajner i skuadrës së Interit.

Nën drejtimin e tij Interi ka vituar kupën UEFA në sezonin 1997/1998.

Simone ishte ishte i sëmurë që prej korrikut të vitit të shkuar dhe fatkeqësisht nuk mundi dot të mbijetonte.

Ai ka drejtuar dhjetra skuadra italiane, por suksesin më të madh e arriti me skuadrën e Interit duke u mbajtur mend si trajneri që e çoi skuadrën drejt fitores vite më parë.

Simone ndërroi jetë pikërisht në 22 maj, një datë që përkon me 10 vjetorin e fitores interiste të Tripletës.

Ai ka luajtur gjithashtu edhe si futbollist me disa skuadra italiane si Torino, Brescia e Genoa.

Link: https://www.repubblica.it/sport/calcio/2020/05/22/news/e_morto_gigi_simoni-257358895/?awc=15069_1590154825_3db6b479899bee91cf24f863df10270a&source=AWI_DISPLAY