Home Aktualitet E trishtë, COVID-19 i merr jetën artistes së njohur shqiptare
E trishtë, COVID-19 i merr jetën artistes së njohur shqiptare
0

E trishtë, COVID-19 i merr jetën artistes së njohur shqiptare

0
0

Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare.

Lajmin e ka bërë të ditur me anë të një statusi në Facebook Ministrja e Kulturës Elva Margariti.

Artistja e njohur shqiptare ishte prekur nga Coronavirus dhe kishte tre javë që po luftonte me sëmundjen, të cilën fatkeqësisht nuk e mposhti dot.

“Kur vizitova “Arkivin e hapur” në Galerinë Kombëtare të ARteve u ndala përpara bustit të saj. Një portret i skalitur ashtu si ishte arti dhe qëndrimi i saj estetik. Covid-19 na mori sot një tjetër emër të madh të artit shqiptar, Lumturi Blloshnim, ndër të paktata artiste pamore të brezit të saj që sfiduan kohën, sistemet politike, ndryshimet e mëdha. Lamtumirë e shtrenjta Lume. Ti që na fole me veprën tënde më shumë se mijëra fjalë”, shkruan në statusin e saj ministrja e kulturës.

Lumturie Blloshmi konsiderohej si përfaqësuese e denjë e artit kontemporan në pikturë dhe shpesh herë është krahasuar me Frida Kahlo.

Ekspozitën e parë ajo e ka hapur në 1988 në qytetin e Beratit.

lumturi blloshmi

Link: https://www.facebook.com/MargaritiElva