Home Lifestyle Shmangni këto zakone të përditshme që ju plakin para kohe
Shmangni këto zakone të përditshme që ju plakin para kohe
0

Shmangni këto zakone të përditshme që ju plakin para kohe

0
0

Sapo arrijmë mesin e të 20-tave, shumë gra fillojnë të dëshirojnë të ndalojnë plakjen.

Lëkura jonë fillon të ketë vija të holla dhe rrudha. Pastaj, ato mund të bëhen shumë më të dukshme gjatë viteve 30 dhe 40.

Shumë femra iu drejtohen kremrave dhe produketeve të tjera të bukurisë për të “rregulluar” pamjen e tyre, ndërsa disa të tjera thjesht e përqafojnë atë.

Nëse doni të merrni një rrugë krejtësisht natyrale për të mbajtur veten të dukeni të rinj dhe të shëndetshëm, zbuloni disa zakone të përditshme që duhet të shmangni në mënyrë që të mos dukeni më të moshuar.

1.Të harrosh të përdorësh krem kundër diellit çdo ditë

Nëse nuk përdorni krem kundër diellit gjatë gjithë vitit, rrezikoni të merrni dëmtime nga dielli. Jo vetëm që mund të merrni melanoma të frikshme nga dielli, por gjithashtu mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e ashpër dhe lëkurë.

  1. Mos i shmangni ushqimet e pasura me lëndë ushqyese

Gjatë gjithë jetës, lëkura jonë është e ekspozuar ndaj shumë gjërave: diellit, erës, ujit dhe më shumë.

Ndërsa lëkura jonë është e përgatitur të përballet me elementët, ajo mund të mbrohet nga dëmtimi edhe më mirë nëse konsumoni lëndë ushqyese që gjenden në fruta dhe perime.

  1. Veshja e sutjenave të vjetra

Veshja e sytjenave të vjetra dhe të varura në fakt mund t’ju bëjë të dukeni më të vjetër, sepse ato nuk i bëjnë të drejtë gjoksit tuaj.

Plus, gjoksi juaj ndryshon formën me rritjen e moshës, kështu që mund të mos jeni me të njëjtën madhësi si herën e fundit që keni blerë një sytjena, prandaj duhet të maten gjithmonë!

  1. Nuk fle mjaftueshëm

Të gjithë e dimë se mungesa e gjumit të mjaftueshëm mund t’i fryjë sytë dhe të na japë rrathë të errët, por gjithashtu mund të ketë efekte më afatgjata në lëkurën tonë.

Gjumi është koha kur lëkura juaj riparohet, kështu që nëse nuk i mbyllni sytë mjaftueshëm, lëkura juaj gjithashtu vuan.

  1. Nuk pini mjaftueshëm ujë

Pirja e ujit ka shumë përfitime, duke përfshirë t’ju bëjë më energjikë dhe t’ju ndihmojë të humbni peshë, por gjithashtu mund të ketë një ndikim të madh në lëkurën tuaj.

Shumë prej nesh aplikojnë locion për të hidratuar lëkurën tonë, por të qëndruarit të hidratuar nga brenda është mënyra më e mirë për të pasur lëkurë rinore dhe me shkëlqim.

  1. Ngrënia e shumë sheqerit

Shumica prej nesh e dinë se ngrënia e tepërt e sheqerit mund të na shkaktojë shtim në peshë, por me të vërtetë mund të ndikojë edhe në pamjen tuaj.

Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të çojë në inflamacion dhe puçrra fytyre, të cilat mund ta bëjnë lëkurën tuaj të duket më e plakur.

  1. Pirja e pijeve të gazuara dhe me sheqer

Pijet e gazuara dhe kafet e ëmbla mund t’i njollosin dhëmbët dhe t’i bëjnë ata të duken të verdhë, përveç që shpesh janë shumë të pasura me sheqer.

Dhëmbët e verdhë mund t’ju bëjnë të dukeni dukshëm më të vjetër se sa jeni.

  1. Pirja e duhanit

Pothuajse të gjithë e dinë se pirja e duhanit mund të ketë një efekt të keq në shëndetin e mushkërive, por gjithashtu mund të ndikojë shumë në lëkurën tuaj.

Pirja e duhanit mund të çojë gjithashtu në të pasurit lëkurë më shumë rrudha, qese më të mëdha të syve dhe fyell.

 

Linku: https://littlethings.com/lifestyle/daily-habits-that-age-women/3693432-9

Burimi i fotos: pexels.com