Home Travel Kështjellat magjike të Disney janë reale, njihuni me vendet ku ndodhen që mund t’i vizitoni
Kështjellat magjike të Disney janë reale, njihuni me vendet ku ndodhen që mund t’i vizitoni
0

Kështjellat magjike të Disney janë reale, njihuni me vendet ku ndodhen që mund t’i vizitoni

0
0
  1. Château de Chillon në Zvicër

E vendosur në skajin lindor (zviceran) të liqenit të Gjenevës është Château de Chillon, e cila duket krejtësisht si kështjella e Princit Eric tek filmi vizatimor “Sirena e Vogël”, nëse pretendoni se është pranë oqeanit dhe jo liqenit. Château de Chillon u ndërtua në të vërtetë në ishullin e vogël gëlqeror të Chillon, gjë që e bën atë të duket sikur po ngrihet pothuajse nga ujërat.

Përveç frymëzimit të dizajnit për Sirenën e Vogël të Disney-t, ai ka frymëzuar shkrimtarë si Lord Byron dhe Henry James. Sot ju mund ta vizitoni kështjellën lehtësisht nga Montreux.

  1. Kështjella Neuschwanstein në Gjermani

Lehtësisht një nga kështjellat më të famshme në botë është Neuschwanstein në Gjermani, të cilin shumica e njerëzve e njohin thjesht si kështjella e ‘Bukuroshja e Fjetur’.

E porositur nga Mbreti i ‘çmendur’ Ludwig II i Bavarisë, kështjella është një shembull i mrekullueshëm i dizajnit romanik dhe një destinacion tepër popullor turistik. Dihet gjithashtu se kjo kështjellë shërbeu si frymëzim për projektimin e kështjellës së Bukuroshes së Fjetur në filmin origjinal të animuar dhe në vetë Disneyland.

Ju mund të vizitoni Neuschwanstein nga Mynihu, ndoshta duke kombinuar udhëtimin tuaj me pak kohë në kështjellën e verdhë të shndritshme Hohenschwangau aty pranë – e cila ishte shtëpia e fëmijërisë së Ludwig II dhe edhe më e vështirë për t’u shqiptuar se Neuschwanstein!

3. Mont Saint Michel në Francë

Corona është emri i mbretërisë së ishullit në Rapunzel, i cili përmban një kështjellë mahnitëse që ngrihet mbi qytet. Epo, nëse dëshironi që ta vizitoni vetë, jeni me fat pasi dizajni i tij bazohej në ishullin e vërtetë të Mont-Saint-Michel në Francë.

I vendosur pak larg bregut të Normandisë dhe i lidhur me kontinentin nga një rrugë që mbulohet gjatë baticës, Mont-Saint-Michel ishte një destinacion i famshëm pelegrinazhi për manastirin që ngrihej në majë. Tani është  pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe vizitohet nga 3 milionë njerëz çdo vit!

  1. Alcázar de Segovia në Spanjë

Kështjella e Mbretëreshës së Ligë (dhe teknikisht, ajo që duhet të ishte kështjella e Borëbardhës) ishte një ndërtesë e lartë e bardhë e ulur në buzë të një shkëmbi. Nëse keni menduar se dukej e njohur, kjo mund të jetë sepse ka një ngjashmëri të çuditshme me kështjellën e Alcazar të Segovia-s, gjithashtu e bardhë dhe e ndërtuar mbi një shkëmb (të mos ngatërrohet me Alcazarin pak më të famshëm të Seviljes).

Alcazar thjesht do të thotë kështjellë, dhe ju mund ta vizitoni atë në Segovia. Disa nga dhomat e brendshme madje duken tamam si do t’i kishte dekoruar Mbretëresha e Keqe!

  1. Taj Mahal në Indi

Pallati i Sulltanit në qytetin imagjinar të Agrabah nga Aladdin u frymëzua qartë nga ndërtesa më e famshme e Indisë.

Taj Mahal është në fakt një mauzoleum, dhe ndërkohë që India nuk është shumë e ngjashme me qytetin imagjinar arab të Agrabah, mund të ndiheni sikur mund të dalloni tigrin e Jasmine që vërtitet mes kopshteve të bukura gjatë vizitës suaj.

  1. Kështjella Dunnotar në Skoci

Për fat të mirë, filmi “Rebelja” Brave i vitit 2012 nuk ka asnjë paqartësi kur bëhet fjalë për vendndodhjen, padyshim që është vendosur në Skoci. Personazhet kanë thekse të forta skoceze, ata veshin tartan dhe luajnë gajde, kështu që ka kuptim që shtëpia e familjes së Meridës bazohej në Kështjellën Dunnotar.

Kalaja Dunnotar është një kështjellë e rrënuar mesjetare në një kodër pranë Aberdeen dhe ju mund ta vizitoni atë, thjesht mbani një sy për arinjtë e magjepsur!

  1. Kalaja Akershus në Norvegji

 

Kalaja Akershus ndodhet pikërisht mbi ujë në kryeqytetin e Norvegjisë, Oslo dhe ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me kështjellën bregdetare të Arendelle në Frozen.

Të dyja kështjellat janë në pozicione të shkëlqyera mbrojtëse dhe Frozen ka shumë ngjashmëri me tokën e fjordeve, kështu që ne e dimë se nuk është rastësi që Kalaja e Arendelle duket si Kalaja Akershus.

Ekziston edhe një qytet norvegjez i quajtur Arendal, i vendosur mjaft afër Oslos! Kalaja është tani një muze të cilin mund ta vizitoni për të mësuar rreth historisë së saj si bazë ushtarake dhe si rezidencë mbretërore.

8. Château de Chaumont në Francë

Kështjella më e madhe që do të shihni në Walt Disney World Resort dhe Tokyo Disney është në të vërtetë kështjella e Hirushes.

Filmi dhe kështjella e parkut tematik u frymëzua nga disa kështjella të ndryshme të jetës reale, veçanërisht Château de Chaumont në Francë. Me ato kulla konike blu, patjetër që do të ndiheni sikur po eksploroni kështjellën ku Hirushja mori pjesë në ballo dhe takoi Princin Charming gjatë vizitës suaj.

9. Château de Pierrefonds në Francë

Një tjetër vilë franceze që ndikoi qartë në dizajnin e kështjellave të Hirushes dhe Bukuroshes së Fjetur është Château de Pierrefonds, që ndodhet në verilindje të Parisit.

Kjo vilë e mrekullueshme në përrallë ishte gjithashtu vendi kryesor i xhirimeve për xhirimet e jashtme të Camelot në serinë Merlin të BBC-së me Colin Morgan dhe Bradley James. Pra, është kështjella e përsosur për t’u vizituar nëse doni të ndiheni si një princeshë Disney dhe një mbretëreshë e Camelot!

10. Chateau de Chambord në Francë

Franca është e mbushur me kështjella të mrekullueshme, një tjetër që frymëzoi një kështjellë të Disney-t është Château de Chambord, e vendosur në Luginën e Loire. Dihet përgjithësisht se kjo vilë shërbeu si frymëzimi kryesor për kështjellën e Bishës si në versionet origjinale të animuara ashtu edhe në versionet më të fundit CGI të “Bukuroshja dhe Bisha”.

Ndërsa versioni i animuar është ndërtuar shumë më lart, sesa jashtë, shumë frëngji të errëta janë ato ku mund të shihni vërtet ngjashmërinë, thjesht mbani mend ato skena në çati! Nëse vizitoni Château de Chambord për veten tuaj, do të mund të shihni edhe shumë ngjashmëri më të dukshme në brendësi.

11. Qyteti i Ndaluar në Pekin

Pallati aktual për perandorët kinezë ishte frymëzimi për pallatin e perandorit në Mulan! I quajtur Qyteti i Ndaluar sepse ishte e ndaluar të hynte apo të dilte pa lejen e perandorit, ky ishte qendra ceremoniale dhe politike e Kinës për gati 500 vjet.

Në ditët e sotme ju mund të vizitoni Qytetin e Ndaluar në Pekin pasi është një muze i pallatit dhe një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

12. Kështjella Windsor në Angli

Me kopshtet e saj të zbukuruara bukur, mendojmë se Kështjella Windsor ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me kështjellën dhe terrenin ku Mbretëresha e Zemrave luan kroket flamingo në “Liza në botën e çudirave”.

Kështjella Windsor është gjithashtu shumë interesante për t’u vizituar, pasi pjesë të saj janë të hapura për publikun si muze dhe familja mbretërore e përdor shpesh për vizita shtetërore ose thjesht për t’u çlodhur në fundjavë. Mbretëresha Elizabeta II me sa duket i do kopshtet në veçanti. Vizita e kështjellës Windsor dhe qytetit të Windsor bën një udhëtim të mrekullueshëm ditor nga Londra.

Buildings of Windsor castle in England, UK

Linku:https://geektrippers.com/disney-castles-in-real-life/

Burimi i fotos: freepik.com