Home Aktualitet Ndahet nga jeta Gerhard Rodax, ish-sulmuesi i Atletico de Madrid
Ndahet nga jeta Gerhard Rodax, ish-sulmuesi i Atletico de Madrid
0

Ndahet nga jeta Gerhard Rodax, ish-sulmuesi i Atletico de Madrid

0
0

Ish-sulmuesi austriak Gerhard Rodax, i cili luajti për Atlético Madrid në sezonin 1990-1991, ka vdekur në moshën 57-vjeçare, siç konfirmohet nga dy ish-skuadrat e tij, SK Rapid Vienna dhe Admira Wacker.

“Sot morëm një lajm shumë të hidhur. Ish-lojtari ynë Gerhard Rodax vdiq në një aksident tragjik në moshën 57-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. Ngushëllimet tona më të sinqerta familjes së tij”, tha skuadra austriake.

Atlético de Madrid gjithashtu shprehu keqardhjen e tyre pasi dëgjoi lajmin. “Familja rojiblanca është në zi për vdekjen e Gerhard Rodax. Lojtari austriak luajti për ekipin tonë në sezonin 1990-91 dhe fitoi një Copa del Rey. Do të jesh gjithmonë në zemrat tona”, ka shkruar ai në llogarinë e tij zyrtare në Twitter. ‘.

“Familja Admira është në zi për Gerhard Rodax. Në radhët e skuadrës austriake, Rodax ishte në gjendje të shënonte 35 gola në turneun vendas në sezonin 1989-1990, gjë që i dha atij Këpucën e Argjendtë, duke u tejkaluar vetëm nga 38 golat e meksikanit të Real Madridit Hugo Sánchez dhe bullgarit Hristo Stoichkov. ende në CSKA Sofje në vendin e tij.

Këto përfitime e ndihmuan atë të nënshkruante për Atlético de Madrid, ku ai nuk mundi të ruante atë frymëzim golashënues, duke qëndruar me një duzinë gola, megjithëse ai ishte gjithashtu në gjendje të shijonte një titull, Copa del Rey.

Gerhard Rodax gjithashtu luajti 20 herë me ekipin e vendit të tij, me të cilin shënoi tre gola, një prej tyre në praninë e tij në Kupën e Botës.

Linku: https://sportsfinding.com/gerhard-rodax-former-atletico-de-madrid-striker-in-90-91-dies/165431/

Burimi i fotos:unsplash.com