Home Aktualitet Lajm i trishtë për artin, aktori i ‘Hogan’s Heroes’ ndahet nga jeta
Lajm i trishtë për artin, aktori i ‘Hogan’s Heroes’ ndahet nga jeta
0

Lajm i trishtë për artin, aktori i ‘Hogan’s Heroes’ ndahet nga jeta

0
0

Robert Clary, aktori i “Hogan’s Heroes”, vdiq në moshën 96-vjeçare.

Aktori Robert Clary, një i mbijetuar me origjinë franceze i kampeve naziste të përqendrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore, i cili luajti rolin e një të burgosuri luftarak në serialin e pamundshëm të viteve 1960 “Hogan’s Heroes”, vdiq më 16 nëntor në shtëpinë e tij në Beverly Hills, Kaliforni. Ai ishte 96 vjeç.

Mbesa e tij Brenda Hancock konfirmoi vdekjen, por nuk dha një shkak.

Clary filloi karrierën e tij në Paris si këngëtar i klubeve të natës dhe u shfaq në skenë në muzikalë dhe pati role të vogla në film përpara se të shfaqej në “Hogan’s Heroes”. Komedia CBS, në të cilën ushtarët aleatë në një kamp të robërve luftuan rrëmbyesit e tyre kllounë të ushtrisë gjermane me skema spiunazhi, e luajti luftën rreptësisht për të qeshur gjatë ecurisë së saj 1965-71. Z. Clary 5-këmbë-1 kishte një beretë dhe një buzëqeshje sardonike si Cpl. Louis LeBeau.

Clary ishte ylli i fundit i mbijetuar origjinal i sitcom-it që përfshinte Bob Crane, Richard Dawson, Larry Hovis dhe Ivan Dixon si të burgosur. Werner Klemperer dhe John Banner, të cilët luajtën robërit e tyre, ishin hebrenj evropianë që ikën nga persekutimi nazist para luftës.

Pasi erdhi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1949, ai u zhvendos nga takimet dhe regjistrimet në klub në muzikalet në Broadway, duke përfshirë “Fytyrat e reja të 1952” dhe më pas në filma. Ai u shfaq në filma duke përfshirë “Thief of Damascus” (1952), “A New Kind of Love” (1963) dhe “The Hindenburg” (1975). Ai gjithashtu luajti në telenovelat si “Të rinjtë dhe të shqetësuarit”, “Ditët e jetës sonë” dhe “The Bold and the Beautiful”.

Linku: https://www.washingtonpost.com/obituaries/2022/11/17/robert-clary-hogans-heroes-actor-dead/

Burimi i fotos:pexele.com