Home ShowBiz Zbulohet shuma, ja sa ka kushtuar funerali i Mbretëreshës Elizabeth II
Zbulohet shuma, ja sa ka kushtuar funerali i Mbretëreshës Elizabeth II
0

Zbulohet shuma, ja sa ka kushtuar funerali i Mbretëreshës Elizabeth II

0
0

Funerali i Elizabeth II i kushtoi qeverisë rreth 162.7 milionë funte, ka zbuluar Thesari.

Funerali shtetëror u mbajt në Westminster Abbey më 19 shtator 2022, 11 ditë pas vdekjes së saj më 8 shtator. Kostoja më e madhe u raportua nga Zyra e Brendshme në 73.7 milion £, e ndjekur nga Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport me 57.4 milion £.

“Gjatë kësaj periudhe, qindra mijëra njerëz erdhën personalisht për të bërë nderimet e tyre, në “Ling at Rest” në Edinburgh, në shtrirje në shtet në Westminster, si dhe në Londër dhe Windsor për funeralin shtetëror më 19 shtator.

Thesari tha se kostot përfshijnë “rimbursimin e plotë” të qeverive skoceze dhe të Uellsit, dhe Zyrës së Irlandës së Veriut, “të cilat nga ana e tyre ishin në gjendje t’i paguanin partnerëve të cilët gjithashtu patën kosto”.

Funerali ceremonial mbretëror i nënës së Mbretëreshës në 2002 kushtoi më shumë se 5.4 milion £ (9.3 milion £ sot) me kostot e policisë që arrijnë në 4.3 milion £ (7.4 milion £) – dhe shtrirja në gjendje në 825,000 £ (1.4 milion £).

Linku: https://www.telegraph.co.uk/royal-family/2023/05/18/queen-elizabeth-ii-funeral-costs-government-money/

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/theroyalfamily/

tags: