Home Business / Technology Apple kalon në realitetin virtual me një kufje që do t’ju kushtojë mijëra dollarë
Apple kalon në realitetin virtual me një kufje që do t’ju kushtojë mijëra dollarë
0

Apple kalon në realitetin virtual me një kufje që do t’ju kushtojë mijëra dollarë

0
0

Kufjet Apple Vision Pro shfaqen në një sallë ekspozite në kampusin e Apple në Cupertino, Kaliforni, në konferencën vjetore të zhvilluesve të kompanisë.

Apple zbuloi një kufje të përfolur prej kohësh që do t’i vendosë përdoruesit e saj midis botës virtuale dhe asaj reale, duke testuar gjithashtu aftësinë e trendsektorit të teknologjisë për të popullarizuar pajisjet e reja pasi të tjerët nuk arritën të kapnin imagjinatën e publikut.

Pas vitesh spekulimesh, CEO i Apple, Tim Cook përshëndeti ardhjen e syzeve “Vision Pro” në konferencën vjetore të zhvilluesve të kompanisë, të mbajtur në një kampus të ngjashëm me parkun në Cupertino, Kaliforni, se bashkëthemeluesi i ndjerë i Apple, Steve Jobs ndihmoi në dizajn. Pajisja do të jetë në gjendje të ndërrojë midis realitetit virtual, ose VR, dhe realitetit të shtuar, ose AR, i cili projekton imazhe dixhitale.

Edhe pse drejtuesit e Apple dhanë një pamje të gjerë të aftësive të kufjeve gjatë gjysmës së fundit të ngjarjes konsumatorëve do t’u duhet të presin përpara se të mund të marrin pajisjen në dorë dhe të përgatiten të paguajnë një çmim të lartë për të nisur. Vision Pro do të shitet për 3,500 dollarë pasi të dalë në dyqane në fillim të vitit të ardhshëm.

Në vend që thjesht t’i poziciononte syzet si një mjet tjetër për të eksploruar botët virtuale ose për të parë argëtim më gjithëpërfshirës, Apple e inkuadroi Vision Pro si ekuivalentin e zotërimit të një televizori me definicion ultra të lartë, një sistem të tingullit rrethues, një kamerë të nivelit të lartë dhe një pajisje moderne. kamera artistike e bashkuar në një pjesë të vetme të harduerit.

Kufjet do të jenë të pajisura me 12 kamera, gjashtë mikrofona dhe një shumëllojshmëri sensorësh që do t’i lejojnë përdoruesit ta kontrollojnë atë dhe aplikacione të ndryshme vetëm me sytë dhe gjestet e duarve.

Megjithëse Vision Pro nuk do të kërkojë kontrollues fizikë që mund të jenë të ngathët për t’u përdorur, syzet do të duhet ose të futen në një prizë elektrike ose një bateri portative të lidhur me kufjet – një faktor që mund ta bëjë atë më pak tërheqës për disa përdorues.

Linku: https://www.npr.org/2023/06/06/1180362331/apple-moves-into-virtual-reality-with-a-headset-that-will-cost-you-more-than-3-0

Burimi i fotos: pexele.com

tags: