Home Business / Technology E pabesueshme, filmi “Barbie” shkakton mungesë globale të bojës rozë
E pabesueshme, filmi “Barbie” shkakton mungesë globale të bojës rozë
0

E pabesueshme, filmi “Barbie” shkakton mungesë globale të bojës rozë

0
0

Krijimi i sfondit të përsosur për filmin e ardhshëm “Barbie” kërkonte aq shumë bojë rozë sa çoi në një mungesë globale, sipas projektuesit të prodhimit.

“Bota mbaroi ngjyrën rozë”, tha Sarah Greenwood në një intervistë të fundit me Architectural Digest.

Greenwood, i cili është nominuar për gjashtë çmime Oscar, përfshirë për drejtimin artistik të “Pride & Prejudice” dhe “Atonement”, tha se ndërtimi i setit përfshinte sasi të mëdha të bojës rozë fluoreshente të Rosco.

Filmi live-action i Warner Bros, del në kinema më 21 korrik, ku në të luan Margot Robbie në rolin titullar dhe aktori, Ryan Gosling në rolin e të dashurit të saj plastik, Ken.

Greta Gerwig, e cila drejtoi dhe bashkë-shkruan skenarin me Noah Baumbach, i tha revistës se ngjyra ishte shumë e rëndësishme për filmin.

“Mbajtja e elementin fëmijnor ishte parësore,” tha ajo. “Doja që trëndafilat të ishin shumë të ndezura dhe gjithçka të ishte pothuajse e tepërt.”

Kjo ishte pjesë e asaj që Gerwig e përshkroi si “fjalë për fjalë duke krijuar universin alternativ të Barbie Land”.

Ndërsa Gerwig tha se ajo e donte Barbie si fëmijë, as Greenwood dhe as dekoratorja e skeletit Katie Spencer nuk kishin pasur ndonjëherë një nga kukullat ikonike të Mattel. Kështu që ekipi me bazë në Londër porositi një “Dreamhouse” të Barbie në internet për të ndezur imagjinatën e tyre.

Ata morën frymëzim të mëtejshëm nga modernizmi i mesit të shekullit të Palm Springs. “Gjithçka rreth asaj epoke ishte e qartë,” tha Greenwood, duke shtuar se ajo u përpoq “ta bënte Barbie reale përmes kësaj bote joreale”.

Në një email për CNN, Lauren Proud, nënkryetare e marketingut dhe përvojës dixhitale për kompaninë e bojrave Rosco, konfirmoi se prodhimi përdorte shumë ngjyrë, por shtoi se kishte faktorë të tjerë të përfshirë në shtrydhjen e bojës rozë.

“Grupet po zhvilloheshin gjatë një kohe kur ne ende po përjetonim problemet e zinxhirit të furnizimit global dhe furnizimi me bojë u godit veçanërisht rëndë,” tha ajo. “Ne dhamë gjithçka që mundëm, ata i morën të gjitha. Mezi presim të shohim se si duket në film!”

Linku: https://edition.cnn.com/style/article/barbie-pink-paint-scli-intl/index.html

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/p/Cs4RGTtvZCV/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==