Home Lifestyle Si të luftojmë fryrjen e barkut?
Si të luftojmë fryrjen e barkut?
0

Si të luftojmë fryrjen e barkut?

0
0

Barku i fryrë? Cilat janë ushqimet që duhet të shmangim dhe cilat janë ushqimet që duhet të marrin për të qenë gjithmonë në formë?

Barku i fryrë është një çrregullim i bezdisshëm që, përveç të qenit i shëmtuar, gjithashtu ndikon në mirëqenien tuaj. Shkaqet mund të jenë të shumta: kalimtare – si një vakt shumë i rëndë – ose i lidhur me sëmundjet kronike.

Le t’i shohim së bashku dhe të zbulojmë se si mund të ndihmojë ushqimi i shëndetshëm.

Barku i fryrë: Nga vjen?

Ka shumë faktorë që mund të jenë në origjinë të barkut të fryrë. Një problem që shpesh nuk ka të bëjë me mbipeshën ose me indin yndyror të grumbulluar rreth barkut, por është një shenjë e ajrit në stomak e shkaktuar nga sëmundjet e traktit gastrointestinal: më së shumti është sindroma e zorrëve të irrituara.

Edhe mungesa e tolerancës ndaj laktozës dhe sëmundja celiake, ndër simptomat e tyre më të zakonshme, madje edhe ënjtja e barkut: nëse dyshoni se vuani prej tij, merrni një provë për të siguruar dhe ndryshuar dietën tuaj në përputhje me rrethanat.

Në mungesë të sëmundjeve, barku i fryrë mund të jetë një shenjë e zakoneve të këqija në tavolinë: mes tyre, tendenca për të ngrënë ushqim me bollëk, ose për të ngrënë shpejt dhe për të mos përtypur mirë, duke shkaktuar vështirësi në tretje, rëndim dhe ënjtje.

Por, edhe ushqime të caktuara mund të nxisin ënjtjen e barkut, ashtu si të tjerët mund të ndihmojnë për ta luftuar atë. Le t’i zbulojmë.

Ushqimet që e fryjnë barkun

Rregulli i parë është që të shmangim ushqimet që mezi treten si për shembull ushqimet yndyrore, por edhe ushqimet ose pijet që janë veçanërisht të nxehta ose të ftohta.

Nëse qëllimi është një bark të sheshtë shmang edhe pije të gazuara, lëngje frutash, ëmbëlsirat, disa perime të tilla si brokoli, spinaq, marule, lakër, presh, panxhar, qepë, patëllxhan, gështenja dhe fruta të thata, të cilat tentojnë të fermentohen me lehtësi të madhe dhe prandaj prodhojnë ajër.

Kjo këshillë është veçanërisht e vërtetë për ata që vuajnë nga sindroma e zorrëve të irrituara, të cilët gjithashtu duhet të shmangin bishtajoret, patatet, djathin e freskët dhe qumështin.

Linku: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322525

Foto: Freepek.com

tags: