Home Aktualitet Suzanne Shepherd, aktorja GoodFellas dhe The Sopranos ndahet nga jeta
Suzanne Shepherd, aktorja GoodFellas dhe The Sopranos ndahet nga jeta
0

Suzanne Shepherd, aktorja GoodFellas dhe The Sopranos ndahet nga jeta

0
0

Suzanne Shepherd, një aktore që u shfaq në GoodFellas, The Sopranos, Mystic Pizza dhe Lolita, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Në një karrierë aktrimi që zgjati gjashtë dekada, Shepherd u shfaq në filma duke përfshirë Mystic Pizza – debutimi i saj i aktrimit në film – dhe adaptimi i Lolitës në 1997, në të cilin ajo luajti Miss Pratt, drejtoreshën e personazhit titullar. Ajo gjithashtu luajti nënën e Karen Hill të Lorraine Bracco në GoodFellas, si dhe role të vogla në Requiem for a Dream, Uncle Buck dhe Working Girl.

Shepherd luajti gjithashtu Mary DeAngelis, nënën e Carmela Soprano të Edie Falco, në 20 episode të dramës hit HBO.

Aktori i sopranove, Ray Abruzzo, i bëri homazhe Shepherd në Instagram, duke e quajtur atë “një forcë e natyrës”.

E lindur si Suzanne Stern në vitin 1934, ajo ishte anëtare e grupit pionier të teatrit improvizues Compass Players, që mendohet të jetë i pari në SHBA, së bashku me Alan Alda, Alan Arkin dhe bashkëthemeluesin David Shepherd, me të cilin u martua dhe më vonë u divorcua.

Shepherd drejtoi gjithashtu teatrin në Nederlander në Nju Jork dhe Steppenwolf në Çikago.

Linku: https://www.theguardian.com/film/2023/nov/20/suzanne-shepherd-death-goodfellas-sopranos-actor-dies-aged-89

Burimi i fotos:https://www.google.com/search?q=Suzanne+Shepherd&sca_esv=58

tags: