Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare aktori i teatrit Richard Howard
Ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare aktori i teatrit Richard Howard
0

Ndahet nga jeta në moshën 79-vjeçare aktori i teatrit Richard Howard

0
0

Aktori i teatrit Richard Howard ka vdekur në moshën 79-vjeçare, ka bërë të ditur agjenti i tij.

Ai ishte një yll i produksioneve të nominuara nga Olivier, duke përfshirë rolin e Sir Robert de Lesseps në kastin origjinal të trillimeve historike Shakespeare In Love – një përshtatje e filmit të vitit 1998 – në Teatrin Noel Coward.

Puna e tij tjetër teatrore përfshinte turne në Natën e Dymbëdhjetë të William Shakespeare, Makbeth dhe Romeo And Zhuliet nëpër Amerikë, Evropë dhe Azi.

Howard ishte gjithashtu në Stanley në Teatrin Kombëtar, i cili kishte të bënte me jetën e piktorit Sir Stanley Spencer dhe fitoi një Olivier për shfaqjen më të mirë të re në 1997, dhe një përshtatje në Kiln Theatre të shfaqjes së James Baldwin për shtypjen racore në SHBA të quajtur Blues For Mr. Charlie.

Ai ishte pjesë e Klubit të Teatrit Stables në Mançester dhe e kompanisë teatrore të Brian Friel dhe Stephen Rea Field Day.

Howard u shfaq gjithashtu në një episod të Poirot, të titulluar Four And Twenty Blackbirds, dhe BBC Radio 4 në shfaqjen “Princesha e Popullit” për gruan e George IV, Caroline of Brunswick.

Linku: https://www.dunfermlinepress.com/news/national/24082914.theatre-actor-richard-howard-dies-aged-79/

Burimi i fotos:pexele.com

 

tags: