Home Aktualitet Aktorja franceze akuzon regjizorin e njohur për abuzim seksual
Aktorja franceze akuzon regjizorin e njohur për abuzim seksual
0

Aktorja franceze akuzon regjizorin e njohur për abuzim seksual

0
0

Një hetim paraprak është hapur pasi aktorja Judith Godrèche depozitoi një ankesë kundër regjisorit të filmit Benoît Jacquot duke e akuzuar atë për përdhunim.

Godrèche akuzon z. Jacquot për përdhunimin e saj kur ajo ishte 14 vjeç në 1986 dhe për shkelje të mëvonshme në një marrëdhënie që zgjati deri në vitet 1990.
Ankesa u depozitua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.
Z. Jacquot ka thënë se ai “në mënyrë të vendosur” mohon “pretendimet dhe akuzat e saj”. Duke folur në radion franceze të enjten, zonja Godrèche bëri gjithashtu akuza për një regjisor tjetër të njohur francez, Jacques Doillon, që datojnë kur ajo ishte 15 vjeç. Ai gjithashtu ka mohuar me forcë akuzat e aktores, sipas avokatit të tij.
Në fillim të karrierës së saj, zonja Godrèche ishte e njohur për rolet e saj në dy filma të realizuar nga Benoît Jacquot, The Beggars (1987) dhe The Disenchanted (1990).

Benoît Jacquot ka drejtuar filma që nga mesi i viteve 1970 me dramën e tij të vitit 2012 Farewell, My Queen duke hapur Festivalin e 62-të vjetor Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.
Ajo kishte folur së fundmi për marrëdhënien e saj me Benoît Jacquot, pa iu referuar me emër, në një shfaqje televizive autobiografike të quajtur Icon of French Cinema.

Muajin e kaluar ajo e emëroi atë në rrjetet sociale, duke thënë se kishte vendosur ta bënte këtë pasi kishte parë një dokumentar nga viti 2011, në të cilin regjisori kishte folur për marrëdhënien e tij me një adoleshente.
I intervistuar nga gazeta Le Monde, z. Jacquot tha se ai “i mohon me vendosmëri pretendimet dhe akuzat e Judith Godrèche”.
I kontaktuar nga AFP të mërkurën, ai bëri të ditur se i qëndroi fjalëve të tij në gazetë dhe nuk dëshironte të reagonte më.
Zonja Godrèche bëri akuza të tjera gjatë një interviste në radio France Inter të enjten në mëngjes, në të cilën ajo foli për një skenë intime gjatë xhirimeve të filmit të Jacques Doillon të vitit 1989, The 15 Year Old Girl.

Ajo pretendoi se ishte abuzuar fillimisht në shtëpinë që Doillon ndante me Jane Birkin dhe më pas në setin e filmit, gjatë një skene seksi.
“Ai punësoi një aktor, ne filluam xhirimet dhe ai e pushoi dhe ai mori rolin”, shpjegoi ajo.
Avokati i Jacques Doillon, Marie Dosé, i tha AFP-së se ai kishte marrë vesh për akuzat përmes shtypit: “Ai i hedh poshtë ato me forcë dhe është i etur të japë llogarinë e tij në gjykatë”.
Ankesat kundër të dy drejtorëve i janë dorëzuar Brigadës për Mbrojtjen e të Miturve në Paris, sipas prokurorit publik.

Linku: https://www.bbc.com/news/world-europe-68223

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/p/BxkVTiWiVYF/

tags: