Home Aktualitet Ndahet nga jeta dirigjenti i njohur Orkestrës Simfonike
Ndahet nga jeta dirigjenti i njohur Orkestrës Simfonike
0

Ndahet nga jeta dirigjenti i njohur Orkestrës Simfonike

0
0

Seiji Ozawa, dirigjenti i gjatë i Orkestrës Simfonike të Bostonit u nda nga jeta.

Dirigjenti i njohur japonez Seiji Ozawa, i cili udhëhoqi orkestrat më të famshme në botë, vdiq në Tokio në moshën 89-vjeçare. Ai vdiq në shtëpi të martën nga një atak kardiak dhe u varros në prani të familjes së tij.

Seiji Ozawa, dirigjenti që drejtoi Orkestrën Simfonike të Bostonit më gjatë se çdo drejtor tjetër muzikor, ka vdekur në moshën 88-vjeçare.

Në karrierën e tij në Boston, e cila zgjati gati tre dekada, ai ishte një figurë e njohur dhe e diskutueshme. Kur Ozawa mbërriti për të udhëhequr BSO në 1973, ai ishte ndryshe nga fillimi. Kritika e vjetër klasike Ellen Pfeifer kujton se si dirigjenti i atëhershëm 38-vjeçar shpesh vishte një tunikë në podium, në vend të smoking. Ai kishte një kokë flokësh dhe rreth qafës i vareshin rruaza dashurie.

Ozawa lindi në vitin 1935 në provincën kineze të Mançurisë, në atë kohë një koloni japoneze.

Filloi të mësonte piano në shkollën fillore, por shpejt i theu dy gishtat duke luajtur regbi dhe më pas iu drejtua dirigjimit.

Linku:https://www.channelnewsasia.com/asia/seiji-ozawa-japan-star-conductor-dies-88-4113191

Burimi i fotos:pexele.com