Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare Roberto Cavalli, stilisti fantastik italian i modës
Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare Roberto Cavalli, stilisti fantastik italian i modës
0

Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare Roberto Cavalli, stilisti fantastik italian i modës

0
0

Roberto Cavalli, stilisti italian i modës i njohur për dizajnet e tij magjepsëse, printet shumëngjyrëshe dhe shumë fansa të famshëm, ka vdekur në Firence në moshën 83-vjeçare.

Estetika e tij e pasur, e cila përmbante printime të shkëlqyera të frymëzuara nga bota e florës dhe faunës ekzotike, belit të lart dhe belit edhe më të ulët, ishte seksi. Stili i tij i jetesës ishte po aq luksoz, me rezidencën e tij kryesore një pronë toskane prej 13 hektarësh (32 hektarë) me një vresht, kuaj garash, Ferrari dhe një strehë kafshësh duke përfshirë papagajtë, iguanat, një mace persiane, një majmun dhe tigër.

Pasuria e tij përfshinte gjithashtu një helikopter personal dhe një superjaht të quajtur Freedom. Dizajni i tij u frymëzua nga filmi Batman.

Cavalli lançoi etiketën e tij me emër në vitin 1970 dhe bëri emër kur patentoi një mënyrë të re printimi në lëkurë. Ai shfaqi teknikën e tij revolucionare për herë të parë në koleksionin e tij debutues në Paris, i cili përmbante një fustan mbrëmjeje prej lëkure rozë. Cavalli fitoi menjëherë komisione nga shtëpitë franceze, duke përfshirë Hermès dhe Pierre Cardin.

Ai më vonë i ktheu aftësitë e tij në xhins. Koleksioni i tij vjeshtë/dimër ’94 tregoi palën e parë të xhinseve me rërë dhe vitin e ardhshëm ai punoi me Lycra për të shpikur xhinse streçe. Xhinset e përshtatura ishin një sukses i menjëhershëm, duke e çuar atë në lançimin e një linje të dedikuar, Cavalli Jeans, e cila më vonë u quajt Just Cavalli.

Ai u adhurua nga të famshmit. Në vitet e tij të hershme, Brigitte Bardot dhe Sophia Loren frekuentonin dyqanin e tij, Limbo, në Saint-Tropez. Sidoqoftë, ishte gjatë viteve hedoniste të viteve ’90 që estetika e tij e ndezur shpërtheu  me të vërtetë. Falë David dhe Victoria Beckham, Britney Spears dhe Jennifer Lopez, një demografi e re aspirante dhe e pasur zbuloi markën.

Cavalli filloi të zgjerojë perandorinë e tij të modës duke përfshirë të brendshme të markave, syze, këpucë, orë dhe parfume. Pasuan enë shtëpiake, veshje për kafshët shtëpiake, vodka, verëra, restorante dhe klube anëtarësh.

Pavarësisht popullaritetit të tij, në vitin 2014 biznesi filloi të shënonte humbje vjetore. Një vit më vonë, familja shiti 90% të aksioneve tek firma italiane e kapitalit privat Clessidra, duke e vlerësuar biznesin me 390 milionë euro. Kompania paraqiti kërkesë për mbrojtje nga falimentimi në mars 2019 dhe më vonë atë vit u ble nga Vision Investment Company me bazë në Dubai.

Cavalli lindi në vitin 1940 në një fshat të vogël në Toskanë. Gjyshi i tij, Giuseppe Rossi, ishte një artist i famshëm dhe anëtar i lëvizjes Macchiaioli. Cavalli më vonë u shpërngul me nënën e tij, rrobaqepëse dhe vëllezërit e motrat në Firence.

Linku: https://www.theguardian.com/fashion/2024/apr/12/roberto-cavalli-flamboyant-italian-fashion-designer-dies-aged-83

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/robertocavalli/