Home Aktualitet OJ Simpson, ish-ylli i futbollit amerikan ndahet nga jeta
OJ Simpson, ish-ylli i futbollit amerikan ndahet nga jeta
0

OJ Simpson, ish-ylli i futbollit amerikan ndahet nga jeta

0
0

OJ Simpson, ish-ylli i futbollit amerikan, i kthyer në aktor, ka vdekur në moshën 76-vjeçare.

Orenthal James Simpson, i lindur në San Francisko, u bë i famshëm në kolegj përpara se të luante në NFL.

Në vitin 1995, ai u shpall i pafajshëm për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe shoqes së saj në një gjyq që përfshiu Amerikën.

Në vitin 2008, ai u dënua me 33 vjet burgim për akuza të palidhura për grabitje me armë. Ai u lirua në vitin 2017.

I diagnostikuar me kancer të prostatës, Simpson kishte marrë trajtim kimioterapie, tha në një deklaratë Salla e Famës së Pro Football.

Sipas familjes së tij, ai vdiq “i rrethuar nga fëmijët dhe nipërit e tij”.

Në vitin 1994, ai u arrestua si i dyshuar për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown dhe mikut të saj Ron Goldman. Dyshja u gjetën të vrarë me thikë jashtë shtëpisë së zonjës Brown në Los Angeles. Simpson u bë një person i dyshuar në këtë rast.

Në çështjen gjyqësore që pasoi, të quajtur “gjyqi i shekullit” nga mediat amerikane, prokurorët argumentuan se Simpson kishte vrarë zonjën Brown në një tërbim xhelozi. Provat përfshinin analizat e gjakut, flokëve dhe fibrave që lidhnin Simpson me vrasjet.

Mbrojtja argumentoi se Simpson ishte inkuadruar nga policia e motivuar nga racizmi.

Në një nga momentet më të paharrueshme të gjyqit, prokurorët i kërkuan Simpson-it të vishte një palë doreza me njolla gjaku që dyshohet se u gjetën në skenën e vrasjes, por Simpson u përpoq të vendoste duart në to. Kjo bëri që një nga avokatët e Simpson, Johnnie Cochran, t’i thoshte jurisë në fjalën e tij përfundimtare: “Nëse nuk përshtatet, ju duhet të lironi”.

Gjatë gjyqit, OJ Simpson provoi një dorezë lëkure që dyshohet se ishte përdorur në vrasje

Juria përfundimisht mori anën e Simpson, i cili kishte deklaruar se ai ishte “absolutisht 100% i pafajshëm”. Shfajësimi rezultoi jashtëzakonisht i diskutueshëm.

Familjet e zonjës Brown dhe z. Goldman nuk u dorëzuan – ata ndoqën një çështje civile kundër Simpson në 1997 dhe një juri e gjeti Simpson përgjegjës për dy vdekjet. Ai u urdhërua të paguante 33.5 milion dollarë (25.8 milion £) si dëmshpërblim për familjet e tyre.

Turpi i fundit i Simpson erdhi në vitin 2008, kur ai u dënua për grabitje të armatosur për depërtimin e një dhome hoteli në Las Vegas me katër bashkëpunëtorë.

Ai u dënua me 33 vjet burg, por iu dha lirimi me kusht pasi kreu minimumin prej nëntë vjetësh.

Para problemeve të tij ligjore, Simpson ishte shumë i pëlqyer, i njohur si atlet, aktor dhe fytyra e disa kompanive të mëdha.

Ai ishte një yll i futbollit kolegj në Universitetin e Kalifornisë Jugore përpara se të nënshkruante me Buffalo Bills në 1969, ku luajti deri në vitin 1977.

Ai u bë një nga bartësit më të mëdhenj të topit në historinë e NFL. Në 1973, ai ishte lojtari i parë i NFL që “nxitoi” – vrapoi për të avancuar topin për ekipin e tij – më shumë se 2000 jard në një sezon.

Linku: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68792486

Burimi i fotos: https://www.facebook.com/search/top/?q=OJ%20Simpson%20diep