Home Aktualitet Aktori i personazheve në “Midnight Run” dhe ”Serpico” ndahet nga jeta
Aktori i personazheve në “Midnight Run” dhe ”Serpico” ndahet nga jeta
0

Aktori i personazheve në “Midnight Run” dhe ”Serpico” ndahet nga jeta

0
0

Richard Foronjy, aktori i personazheve në “Midnight Run” dhe “Serpico”, vdes në moshën 86-vjeçare.

Richard Foronjy, një aktor personazhesh i cili u rrit në botën e gangsterëve dhe shkoi në burg përpara se të bëhej aktor në filmat, duke përfshirë “Midnight Run”, “Prince of the City” dhe “Carlito’s Way”, u nda nga jeta.

Foronjy, i lindur në Brooklyn, N.Y., pa rolin e tij të parë të vogël si Corsaro në “Serpico”, dramën autobiografike të krimit të vitit 1973, ku luajti Al Pacino si një sinjalizues, puna e të cilit çoi në një hetim nga Komisioni Knapp në departament.

Në filmin aksion komedi të vitit 1988 “Midnight Run”, ai luajti mafiozin Tony Darvo, duke luajtur së bashku me Robert De Niro dhe Charles Grodin.

Foronjy gjithashtu luajti një mafioz, Peter Amadesso, në dramën kriminale të vitit 1993 “Carlito’s Way” me Al Pacino dhe Sean Penn. Filmi ndjek personazhin e Pacino-s, Carlito Brigante, një kriminel që zotohet të largohet nga jeta e krimit.

Ndër rolet e tij të tjera ishin pjesët në “Një herë në Amerikë”, “Ghostbusters II”, “Princi i qytetit” dhe dhjetëra seriale televizive duke përfshirë “Kush është shefi”, “Ligji i Murphy”, “Silver Spoons”, ” Jeffersons, “Cagney & Lacy” dhe “Hill St. Blues”.

Foronjy ka lënë pas fëmijët e tij Charles Foronjy, Susan Argentina, Christine Argentina dhe Richard Foronjy dhe 17 nipër e mbesa. Ai ka lënë gjithashtu partneren e tij, Wendy Odell Chiaro, dhe tre vëllezër: Charles, Frank dhe William.

Linku:https://variety.com/2024/film/people-news/richard-foronjy-dead-midnight-run-serpico-1236012180/

Burimi i fotos:pexele.com

tags: