Home Aktualitet Modeli dhe aktori i filmit “Guiding Light”, Renauld White ndahet nga jeta
Modeli dhe aktori i filmit “Guiding Light”, Renauld White ndahet nga jeta
0

Modeli dhe aktori i filmit “Guiding Light”, Renauld White ndahet nga jeta

0
0

Modeli dhe aktori i filmit “Guiding Light”, Renauld White, ka vdekur në moshën 80-vjeçare

Renauld White, aktori dhe modeli që u shfaq në dramën e ditës Guiding Light dhe ishte një figurë pioniere në industrinë e modelimit.

“Me trishtim të jashtëzakonshëm raportoj se miku im më i dashur dhe kolegu i punës Renauld White, na la dje”, shkroi stilisti Jeffrey Banks në një postim në Instagram.

Renauld White ishte nën kujdesin mjeksor në një spital në New York City kur vdiq.

I lindur më 13 tetor 1944 dhe i rritur në Newark, New Jersey, White Renauld ishte individi i parë afrikano-amerikan që zbukuroi kopertinën e revistës GQ në 1979. Përveç kësaj, ai u shfaq dukshëm në revista duke përfshirë Essence, Ebony dhe Jet, dhe punoi për shtëpitë prestigjioze evropiane të modës si Yves St. Laurent, Valentino, Armani dhe Versace.

White gjithashtu miratoi produktet dhe shërbimet komerciale për Bordin e Turizmit të Xhamajkës, Delta Airlines, Bank of Boston dhe Miller Lite Beer.

Ray Volant, themeluesi i agjencisë së modelimit të Agjencisë Bella, e kujtoi White-in si një figurë “pasardhëse” në industri.

Përveç modelingut, Renauld luajti William Reynolds në shtatë episode të dramës gjatë ditës Guiding Light midis 1986 dhe 1987. Kreditë e tij të tjera në ekran përfshinin role në filmin e krijuar për TV të vitit 2014 Gun Hill dhe në filmin slasher të 2017 Central Park.

Linku: https://www.forbes.com/sites/marcberman1/2024/07/02/model-and-guiding-light-actor-renauld-white-dies-at-80/

Burimi i fotos:pexele.com

tags: