Home Tag "#lajmeteknologjie"

Filmat dhe serialet e rinj në Netflix gjatë muajit maj

0
Së fundmi janë zbuluar filmat dhe serialet që do të publikohen në Netflix këtë muaj. Jennifer Lopez do të luajë në filmin “The Mother”, ndërsa ikona e filmit aksion Arnold Schwarzenegger do të luajë në serialin e tij të parë “FUBAR”. Pas tre filmave të suksesshëm që ndjekin historinë e dashurisë mes Lara Jean dhe […]

TikTok rezervon surprizën e veçantë për fansat e Eurovision

0
TikTok është përzgjedhur si Partneri Zyrtar i Argëtimit për Eurovision Song Contest për të dytin vit radhazi, duke iu bashkuar konkursit në Liverpool për t’i dhënë fansave një vend në rreshtin e parë. Pas mbulimit jashtëzakonisht të popullarizuar të TikTok të Konkursit të Këngës në Eurovizion 2022 në Torino, platforma e mediave sociale do të […]

“Google Translate” vjen me risi, ja si i përkthen tekstet në foto

0
Google Translate tani mund të përkthejë tekstin në foto. Për këtë, do të mjaftojë të ngarkoni foton tuaj në apikacionin apo faqen e përkthimit. Pjesa tjetër është teknologjia e Google Lens. Megjithëse platforma ChatGPT është bërë konkurrenti i saj më i rëndësishëm, Google Translate, i cili është ende lojtari më i rëndësishëm në përkthimin online, […]

E papritur! Facebook rikthen mesazhet brenda aplikacionit 

0
Kreu i Facebook Tom Alison ka njoftuar së fundmi se kompania po teston aftësinë e përdoruesve për të hyrë në kutinë e tyre hyrëse të Messenger brenda aplikacionit Facebook. Në vitin 2016, Facebook hoqi aftësitë e mesazheve nga aplikacioni i tij në web celular për t’i shtyrë njerëzit drejt aplikacionit Messenger, në një lëvizje që […]

Nuk ka më tolerime, Instagram merr këtë vendim të rëndësishëm për përdoruesit e tij

0
Meta njoftoi sot se ka nisur testimin e mjeteve të verifikimit të moshës në Instagram në më shumë vende, përfshirë Kanadanë dhe Meksikën. Qershorin e kaluar, aplikacioni i mediave sociale filloi testimin e opsioneve të reja për përdoruesit për të verifikuar moshën e tyre duke përdorur një nga tre opsionet: ngarkimi i ID-së së tyre, […]