Home Lifestyle Si t’i ndreqni të gjitha problemet e gjumit, sipas shkencës?
Si t’i ndreqni të gjitha problemet e gjumit, sipas shkencës?
0

Si t’i ndreqni të gjitha problemet e gjumit, sipas shkencës?

0
0

Duket sikur po bëhet gjithnjë e më e vështirë të bësh një gjumë të mirë.
Duhet të kemi shtatë deri në nëntë orë gjumë, por shumë amerikanë nuk e godasin atë objektiv çdo natë.
Gjumi mund të ofrojë përfitime të pabesueshme shëndetësore, si të na ndihmojë të humbim peshën, të përmirësojmë kujtimet tona.
Pra, kur shtriheni në shtrat me një nga këto nëntë probleme të zakonshme të gjumit, këtu është ajo që shkenca thotë se duhet të bëni.

  • Vendosja strategjike e jastëkëve është një mënyrë e mirë për të lehtësuar të gjitha llojet e dhimbjeve. Nëse zgjoheni me një shpatull të lënduar, provoni ta përqafoni jastëkun kur të flini.
  • E fjetura në stomak ndoshta nuk është pozita më e mirë në qoftë se keni dhimbje prapa, edhe pse një jastëk nën këmbët tuaja mund të ndihmojë. Nëse fle në anën tënde, provo një jastëk midis këmbëve për të lehtësuar sikletin.
  • Nëse jastëku juaj nuk mban formën e tij, është koha për të marrë një të ri.
  • Mund të jetë e vështirë për të dëbuar telefonat para gjumit, por ju duhet. Drita e tyre blu mund të shkaktojë kërdi në ciklin tuaj të kujtesës.
  • Trupi juaj duhet të jetë më i freskët kur fle për të marrë pushim më të mirë.
  • Provoni të vendosni alarmin tuaj për të njëjtën kohë shtatë ditë në javë
  • Rreth 7 milionë amerikanë kanë sëmundje të acidit refluks. Ilaçet dhe gjumi i ngritur në anën tuaj të majtë mund të ndihmojnë.
  • Nëse ju ose partneri juaj jeni të zhurmshëm, ka ndërhyrje që mund të përpiqeni të parandaloni gërhitjen. Nëse jeni gërmues, filloni duke shmangur duke fjetur në shpinë.
  • Shkencëtarët nuk janë të sigurtë se çfarë shkakton dhimbje të këmbëve gjatë natës, por ndoshta ka të bëjë me lodhjen e muskujve dhe dëmtimin e nervit. Tendosja dhe masazhi mund të ju ndihmojnë.

Burimi i lajmit: http://www.businessinsider.com/how-to-fix-sleep-problems-with-science-2017-5/#scientists-arent-sure-what-causes-nighttime-leg-cramps-but-its-probably-related-to-muscle-fatigue-and-nerve-damage-stretching-and-massage-can-help-9

Burimi i fotos kryesore: © Unsplash  https://www.pexels.com/photo/white-throw-pillow-46100/