Home Aktualitet E rrallë! Lind dhia me fytyrë njeriu
E rrallë! Lind dhia me fytyrë njeriu
0

E rrallë! Lind dhia me fytyrë njeriu

0
0

Një rast i rallë është regjistruar në indi ku ka lindur një dhi me fytyrë dhe tipare njerëzore.

Dhia mutante po konsiderohet e shenjtë dhe është duke u adhuruar nga banorët e zonës si një perëndi.

Kafsha mund të ketë pësuar një deformim të fytyrës për shkak të një defekti të rallë kongjenital të quajtur Cyclopia që sjell probleme me simetrinë e fytyrës dhe ndarjen e syve duke krijuar një fytyrë të ngjashme me të njeriut.

Pronari i dhisë i habitur nga pamja e saj publikoi një video të shkurtër të saj, duke bërë që fytyra e kafshës të bëjë xhiron e rrjetit.

Fillimisht banorët ishin të frikësuar prej pamjes së saj, por tashmë kanë filluar ta konsiderojnë të shenjtë.

Në kulturën hinduiste numërohen disa kafshë të shenjta siç është lopa, elefanti, gjarpëri, majmuni dhe tigri.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=CifatJKHTVY

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/photo/agriculture-animals-cattle-domestic-390025/