Home Aktualitet Nuk fitoi betejën me Covid-19, ndahet nga jeta artisti legjendar
Nuk fitoi betejën me Covid-19, ndahet nga jeta artisti legjendar
0

Nuk fitoi betejën me Covid-19, ndahet nga jeta artisti legjendar

0
0

Aktori i njohur Lieb Bester është ndarë nga jeta në moshën 72 vjçare. Vëllai i tij i nderuar André Bester konfirmoi vdekjen e tij.

Lieb u shtrua në spital për Covid-19 2 herë rradhazi dhe shëndeti i tij duket se u komplikua aq shumë sa nuk arriti të mbijetonte.

Lieb njihet më së shumti për rolet në TV sapunët afrikane si Villa Rosa dhe Binnelanders të kyk NET dhe në seri dramatike si Spoorloos dhe Arsenaal në SABC2.

Rolet e tjera televizive përfshinin paraqitjet në Sterk Skemer, prezantuesin e shfaqjes së krimit kriminalistik Kriminele Meesterbrein në kykNET, Ietermagô, Fluiters, Jackpot, Justice for All, Soldier Soldier of BBC, Paradys, Opdrag, TJ 7, Phoenix en Kie.

Në filma ai u shfaq në filma të shkurtër My Gelykenis (2019) dhe Stof (2003), Winnie Mandela, Stander, Panic Mechanic, Agter Elke Man, Savage Encounter, Een Skoenlapper, Die Rebel, Liefste Madelein, Hank, Hennery & Vriend, Jakkalsdraai se Mense.

Lied ishte gjithashtu muzikant. Ai luante piano, organo, kitarë, koncertina dhe fizarmonikë dhe ishte pjesë e grupit Take 3 me Jan Coetzer en Deon Heyneke. Albumet e tij përfshijnë Herinneringe (2019), Tranquilla, Met ‘n Lieb in Jou Hart, Ou Kraalliedjies, Skoffel tot Dagbreek I en II dhe Fantasia.

Linku: https://www.news24.com/channel/the-juice/news/veteran-actor-lieb-bester-72-dies-20210721

Burimi i fotos: https://unsplash.com/