Home Aktualitet Prej vitesh vuante nga kanceri, ndahet nga jeta komediani i njohur
Prej vitesh vuante nga kanceri, ndahet nga jeta komediani i njohur
0

Prej vitesh vuante nga kanceri, ndahet nga jeta komediani i njohur

0
0

Komediani Norm Macdonald ka vdekur në moshën 61 vjeç, nëntë vjet pasi u diagnostikua me kancer, sipas familjes dhe përfaqësuesve të tij.

Komiku kanadez lindi në Quebec City në vitin 1959 dhe filloi në klubet kanadeze para se të shkonte në SHBA për të ndjekur shkrimin e komedisë televizive.

Ai punoi për programin Roseanne para se të bashkohej me Saturday Night Live për të pritur skicën e parodisë së lajmeve Weekend Update.

I njohur për humorin e tij, MacDonald kishte fansa në SHBA dhe në mbarë botën.

‘Më së shumti, ai ishte krenar për komedinë e tij. Ai kurrë nuk donte që diagnoza të ndikonte në mënyrën se si auditori ose ndonjë nga të dashurit e tij e panë atë. Norm ishte një komik i pastër,” tha Lori Jo Hoekstra, partnere e gjatë e MacDonald’s, në një deklaratë

Pasi u largua nga Saturday Night Live, ai luajti në serialin e tij komedi, Norm, nga 1999 në 2001.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau i bëri haraç Macdonald mbrëmë. Ai shkroi në Twitter: ’Bota ishte një vend shumë më qesharak sepse Norm Macdonald ishte në të. Ne kemi humbur një gjeni komik të madh. Duke dërguar ngushëllimet e mia për të dashurit e tij dhe fansat e panumërt që mbajnë zi për vdekjen e tij.’

Linku: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58565272

Burimi i fotos: https://unsplash.com/