Home Aktualitet Arti merr lajmin e trishtë! Ndahet nga jeta aktorja e skenave të mëdha
Arti merr lajmin e trishtë! Ndahet nga jeta aktorja e skenave të mëdha
0

Arti merr lajmin e trishtë! Ndahet nga jeta aktorja e skenave të mëdha

0
0

Jane Powell, ylli i muzikantëve të epokës së artë të Hollivudit ndahet nga jeta në moshën 92 vjeçare

Ajo performoi pothuajse tërë jetën e saj, duke filluar rreth moshës 5 vjeçare si një mrekulli e këndimit në radio në Portland, Oregon. Në ekran, ajo shpejt u diplomua nga rolet e adoleshentëve në prodhimet muzikore luksoze që ishin një element kryesor i Hollivudit i shekullit të 20-të.

Kasti i saj i vitit 1950 në “Dasma Mbretërore” erdhi si parazgjedhje. June Allyson u shpall fillimisht si bashkë-ylli i Astaire, por u tërhoq kur ajo mbeti shtatzënë. Judy Garland u hodh, por u tërhoq për shkak të problemeve personale.

Powell sapo kishte mbushur 21 vjeç kur mori rolin; Astaire ishte 50. Ajo ishte nervoze sepse i mungonte përvoja e vallëzimit, por e gjeti atë “shumë të durueshëm dhe mirëkuptues. Ne u shoqëruam mirë që në fillim. ”

Pas 13 vitesh në MGM, Powell la studion, duke arsyetuar se ajo do të pushohej nga puna “sepse ata nuk do të bënin më muzikal”.

Ajo lindi si Suzanne Lorraine Burce në Portland, Oregon, në vitin 1928. Ajo filloi të këndonte në radio lokale si një fëmijë i vogël, dhe ndërsa ajo rritej, zëri i saj u shndërrua në një soprano të qartë dhe me zë të lartë.

Filmi i saj i parë ishte huazim për një producent të pavarur për “Song of the Open Road”, një përzierje e vitit 1944 me W.C. Fields (në fund të karrierës së tij) dhe Edgar Bergen dhe Charlie McCarthy.

Linku: https://www.nbcnews.com/pop-culture/pop-culture-news/jane-powell-hollywood-golden-age-musicals-star-dies-92-n1279419

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/