Home Lifestyle Përfitimet magjike të çajit jeshil për lëkurën e fytyrës tuaj
Përfitimet magjike të çajit jeshil për lëkurën e fytyrës tuaj
0

Përfitimet magjike të çajit jeshil për lëkurën e fytyrës tuaj

0
0

Ju mbron nga rreziku i kancerit të lëkurës.

Ky çaj ka polifenole përveç katekinave që mburren me veti antioksiduese. Këto mund të luftojnë më pas radikalet e lira në trupin tuaj që zakonisht kanë tendencë të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj.

Është i pasur me veti kundër plakjes

Një pamje rinore është ajo që shumë shpresojnë të arrijnë. Ndërkohë që nuk mund t’i ktheni duart pas, mund të përmirësoni shëndetin e lëkurës duke pirë çaj jeshil, i cili nxit rigjenerimin qelizor. Antioksidanti EGCG siguron që qelizat e lëkurës suaj të mbrohen. Pirja e kësaj pije ju jep vitaminë B-2 që përmirëson nivelet e kolagjenit dhe e mban lëkurën tuaj të tendosur dhe të lëmuar, gjë që ju jep një shkëlqim rinor.

Ka veti anti-inflamatore.

Përveç pirjes së kësaj pije, njerëzit kanë përdorur edhe çaj jeshil për të qetësuar prerjet dhe inflamacionet në lëkurën e tyre. Vetitë e tij anti-inflamatore ju ndihmojnë të largoni skuqjen ose acarimin nga fytyra juaj. Përdorimi i këtij çaji ka qenë i dobishëm kur vjen puna për të ndihmuar trajtimin e çështjeve dermatologjike si psoriasis ose rosacea.

Një ilaç i shkëlqyer për aknet.

Pavarësisht nëse keni lëkurë të yndyrshme ose thjesht puçrra që vijnë nga çekuilibri hormonal, vetitë antimikrobike të këtij çaji mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme. Prandaj, mund ta përdorni për të parandaluar përhapjen e akneve, si dhe për të trajtuar inflamacionin dhe për të kufizuar rritjen e baktereve për lëkurë më të shëndetshme.

Linku: https://www.pinkvilla.com/lifestyle/health-fitness/4-magical-benefits-green-tea-your-face-954574

Burimi i fotos:pexele.com