Home Aktualitet U kërcënua me vdekje, shkrimtari i njohur qëllohet me thikë në qafë
U kërcënua me vdekje, shkrimtari i njohur qëllohet me thikë në qafë
0

U kërcënua me vdekje, shkrimtari i njohur qëllohet me thikë në qafë

0
0

Shkrimtari Salman Rushdie u sulmua me thikë.

Ngjarja ka ndodhur në New York.

Salman Rushdie, një autor i njohur dhe fitues i çmimeve më të mëdha letrare në botë, shkrimet e të cilit gjeneruan kërcënime me vdekje, u sulmua dhe me sa duket u godit me thikë në qafë në skenë përpara se të jepte një leksion në Institutin Chautauqua tha policia.

Rushdie u transportua me helikopter në një spital lokal, tha policia.

Gjendja e tij ende nuk dihet.

Linku: https://edition.cnn.com/2022/08/12/us/salman-rushdie-attacked/index.html

Burimi i fotos: pexele.com