Home ShowBiz Përplasjet e Princeshë Dianës me mbretëreshën Elizabeth dhe marrëdhënia e tyre komplekse
Përplasjet e Princeshë Dianës me mbretëreshën Elizabeth dhe marrëdhënia e tyre komplekse
0

Përplasjet e Princeshë Dianës me mbretëreshën Elizabeth dhe marrëdhënia e tyre komplekse

0
0

Kujtimet novatore të Andrew Morton në vitin 1992 për Princeshën Diana e bënë atë një figurë kyçe në një nga periudhat më të përfolura në historinë mbretërore.

Tani ai po i rishikon ato vite të trazuara në një libër të ri.

Të gjithë sytë ishin te Princesha Diana dhe Princi Charles në fillim të viteve ’90, pasi ata ishin të rrënuar nga thashethemet për telashe martesore.

Diga shpërtheu më 14 qershor 1992, me botimin e biografisë Diana: Historia e saj e vërtetë. Ajo që ishte tronditëse ishte përshkrimi i librit i një bote mbretërore ku temperatura emocionale ishte e ftohtë dhe peizazhi shoqëror i ndaluar.

Megjithëse Mbretëresha kishte qenë e vetëdijshme me dhimbje për përçarjen martesore për disa kohë, ajo ishte e papërgatitur për një ekspozitë kaq të detajuar publike. Ndërsa pallati po kërkonte një strategji të përshtatshme. Diana qëndroi pranë mbretëreshës në ballkonin e Pallatit Buckingham për përshëndetjen zyrtare të ditëlindjes dhe iu bashkua familjes mbretërore në Kështjellën Windsor për javën e Ascot. Në prapaskenë, Mbretëresha dhe ndihmësit e saj u përpoqën të menaxhonin situatën e pakënaqur. Sekretari i saj privat Robert Fellowes e pyeti princeshën nëse kishte bashkëpunuar me librin. Ajo e pa në sy dhe i tha një gënjeshtër “Jo”.

Për disa vitet e ardhshme, “Lufta e Uellsit” konsumoi mediat dhe shqetësoi Mbretëreshën dhe pjesën tjetër të familjes mbretërore. Të gjithë u rrotulluan rreth Dianës, të shqetësuar se princesha e paparashikueshme, e cilësuar si një top i lirë, do të dëmtonte më tej institucionin tashmë në listë. Shumë kundër gjykimit më të mirë të nënës dhe motrës së saj, Mbretëresha u përpoq ta mbante Dianën brenda grupit, me shpresë të qetë se në një moment Charles dhe gruaja e tij mund të bënin një pajtim. Në këtë periudhë delikate dega e ullirit ishte gjithnjë e pranishme.

Nga ana e saj, Diana, disi me naivitet, vazhdoi ta shihte Mbretëreshën si arbitre familjare në lidhje me ndarjen e saj nga princi Çarls. Ajo ishte e frustruar që nuk kishte ndërhyrë për t’i dhënë fund marrëdhënies së Princit Charles me Camilla Parker Bowles.

Linku: https://people.com/royals/princess-diana-clashes-with-queen-elizabeth-inside-their-complex-relationship/

Burimi i fotos:pexele.com

tags: