Home ShowBiz ‘Do të jetë e vështirë’! Krishtlindjet e para pa Elizabeth, ja si e përjetuan familja mbretërore
‘Do të jetë e vështirë’! Krishtlindjet e para pa Elizabeth, ja si e përjetuan familja mbretërore
0

‘Do të jetë e vështirë’! Krishtlindjet e para pa Elizabeth, ja si e përjetuan familja mbretërore

0
0

Si e kujtoi mbreti Charles mbretëreshën Elizabeth në fjalimin e tij të parë për Krishtlindje

Në ditën e Krishtlindjes, fjalimi i parë i mbretit për Krishtlindje u transmetua në të gjithë vendin.

Që në fillim, mbreti Charles kujtoi nënën e tij, e cila vdiq në shtator në moshën 96-vjeçare. Ai filmoi adresën e regjistruar më parë në kapelën e në Kështjellën Windsor, ku janë varrosur Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip. Është gjithashtu vendi ku u mbajt shërbimi i përkushtimit për Mbretëreshën në shtator.

“Unë jam duke qëndruar këtu në këtë kapelë të mrekullueshme në Kështjellën Windsor, aq afër vendit ku është prehur nëna ime e dashur, mbretëresha e ndjerë, me babanë tim të dashur,” filloi fjalimin e tij Mbreti, 74 vjeç. “Më kujtohen letrat, kartat dhe mesazhet thellësisht prekëse që shumë prej jush i keni dërguar gruas sime dhe vetes time dhe nuk mund t’ju falënderoj sa duhet për dashurinë dhe simpatinë që i keni treguar gjithë familjes sonë.”

Ai vazhdoi, “Krishtlindja është një kohë veçanërisht prekëse për të gjithë ne që kemi humbur të dashurit. Ne e ndiejmë mungesën e tyre në çdo moment të njohur të sezonit dhe i kujtojmë ata në çdo traditë të dashur. Brenda Krishtlindjeve të Parë të Familjes Mbretërore pa Mbretëreshën Elizabeth: ‘Do të jetë e vështirë’

Princi William lexoi një pjesë të transmetimit të gjyshes së tij të ndjerë në vitin 2012 për Krishtlindje.

“Në Krishtlindje, unë jam gjithmonë i mahnitur nga fakti se si fryma e bashkimit qëndron gjithashtu në zemër të historisë së Krishtlindjes,” filloi Princi i Uellsit, duke cituar fjalimin e monarkut nga një dekadë më parë.

Linku: https://people.com/royals/king-charles-remembered-queen-elizabeth-first-christmas-speech/

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/theroyalfamily/

tags: