Home Lifestyle Ja si t’i trajtoni me kura natyrale plagët në gojë 
Ja si t’i trajtoni me kura natyrale plagët në gojë 
0

Ja si t’i trajtoni me kura natyrale plagët në gojë 

0
0

Puçrat në gojë të njohura ndryshe me termin plagët e ftohjes shfaqen si flluska të mbushur me lëngje nën sipërfaqen e lëkurës rreth gojës ose në buzë. Ato mund të hapen, të rrjedhin dhe të formojnë kore, duke zgjatur për rreth 7 deri në 10 ditë. Ato 7 deri në 10 ditë mund të jenë brutale, por ju mund të gjeni rehati në kurat shtëpiake dhe trajtimet natyrale.

Shumica e këtyre njerëzve ka të ngjarë të mos shfaqin kurrë simptoma, por disa mund të merren me shpërthime të përsëritura.

Ftohjet janë zakonisht një simptomë e virusit herpes simplex (HSV-1), megjithëse HSV-2 gjithashtu mund të shkaktojë plagë të ftohta. Kur një person kontrakton fillimisht virusin, ai do të përjetojë një shpërthim brenda vetëm disa ditësh. Ndezja fillestare mund të jetë më e keqja, e shoqëruar nga:

ethe

dhimbje të fytit

dhimbje koke

Por virusi nuk largohet nga trupi pas shpërthimit fillestar. Ajo thjesht mbetet e fjetur në qelizat tuaja nervore. Pra, shpërthimet mund të ndodhin në çdo kohë dhe shkaktohen nga gjëra të tilla si:

stresi

luhatjet hormonale

kirurgji

ethet

sëmundje

ekspozimi në diell

Por ndërsa shpërthimet e ftohjes mund të jenë të pashmangshme, ka disa gjëra që mund të bëni për të qetësuar ose shkurtuar kohëzgjatjen e një shpërthimi.

Provoni këto ilaçe shtëpiake, por kini parasysh se ato mund të mos i ndihmojnë të gjithëve. Medikamentet antivirale me recetë janë zakonisht shumë më efektive si për trajtimin ashtu edhe për parandalimin e shpërthimeve të ftohjes.

  1. Balsam limoni

Vetitë antivirale të balsamit të limonit, i njohur gjithashtu si Melissa officinalis, mund të ndihmojnë në reduktimin e skuqjes ose njollës dhe ënjtjes që lidhen me një flluskë, ose të mbrojnë kundër infeksioneve të ardhshme, të paktën sipas një studimi të vitit 1994.

Përdorni një balsam buzësh me limon. Ose, si një alternativë, një kompresë e bërë nga një infuzion me balsam limoni (çaj) mund të ofrojë përfitime të ngjashme.

  1. Medikamente antivirale pa recetë

Produktet që përmbajnë docosanol ose alkool benzil mund të jenë të dobishme në reduktimin e kohëzgjatjes së ftohjes. Lizina është në dispozicion si një suplement oral dhe një krem që, sipas një studimi të vitit 1987, mund të jetë i dobishëm në reduktimin e kohëzgjatjes së shpërthimeve.

  1. Akull

Akulli ka të ngjarë të mos zvogëlojë kohëzgjatjen e një shpërthimi, por mund të lehtësojë shqetësimin dhe inflamacionin e plagëve të ftohta. Aplikoni një paketë të ftohtë direkt në plagë për lehtësim të përkohshëm.

  1. Aloe vera

Xheli i aloe vera është gjerësisht i disponueshëm dhe ju mund ta rritni atë si një bimë shtëpiake. Ndërsa hulumtimi që lidh bimën me plagët e ftohta është i kufizuar. Një studim i vitit 2016 tregoi se efektet e saj anti-inflamatore dhe antivirale mund të kenë efekte frenuese.

  1. Krem kundër diellit

Kremi kundër diellit jo vetëm që mbron buzët tuaja gjatë shërimit të plagëve të ftohta, por gjithashtu mund të zvogëlojë ndezjet e ardhshme të Burimit të Besuar kur e mbani çdo ditë në buzë. Kërkoni të paktën SPF 30 dhe aplikojeni sa herë që prisni të jeni në diell.

  1. Reduktimi i stresit

Për shkak se stresi mund të shkaktojë që virusi herpes të dalë nga gjumi, ulja e sasisë së stresit në jetën tuaj sa më mirë që mundeni, mund të jetë një mënyrë për të parandaluar ftohjet.

Meditimi dhe ushtrimet e rregullta janë teknika që mund të provoni që mund të ndihmojnë në uljen e stresit. Ndërsa punoni me këto, përpiquni të mbani mend se të gjithë kanë aftësi dhe nivele të ndryshme përvojash. Pra, mos ngurroni t’i jepni vetes pak hir.

  1. Ibuprofen ose acetaminofen

Të dyja këto ilaçe mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes që lidhet me një plagë të ftohtë.

anekdotike.

Duke përdorur këto ilaçe shtëpiake, duke reduktuar stresin dhe duke u mbajtur të shëndetshëm, mund të jeni në gjendje të zvogëloni gjasat e shpërthimeve të ardhshme dhe dhimbjen që zakonisht i shoqëron ato.

Linku: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cold-sore-remedies

Burimi i fotos: freepik.com