Home Travel Disa këshilla të vlefshme për udhëtime në vende me temperatura të ulta dhe dëborë
Disa këshilla të vlefshme për udhëtime në vende me temperatura të ulta dhe dëborë
0

Disa këshilla të vlefshme për udhëtime në vende me temperatura të ulta dhe dëborë

0
0

Shkuarja me pushime në një destinacion me mot të ftohtë mund të ofrojë një udhëtim tepër të bukur dhe të paharrueshëm. Megjithatë kushtet jo të mira, mund ta bëjnë atë të duket i ndërlikuar dhe i vështurë. Këtu janë 7 këshilla tepër të vlefshme për të bërë një udhëtim me klimë të ftohtë ose me borë më të lehtë e të paharrueshëm.

  1. Kushtojini vëmendje veshjeve që do të merrni me vete

Një nga mënyrat më të mira për të qëndruar ngrohtë dhe për të zvogëluar hapësirën e paketimit është përdorimi i veshjeve termike dhe shtresave në avantazhin tuaj. Të brendshmet termike jo vetëm që do t’ju mbajnë ngrohtë, por gjithashtu do t’ju zënë shumë më pak hapësirë se disa shtresa.

  1. Merrni dy palë këpucë për udhëtim

Kjo është për ata që udhëtojnë me makinë. Më shumë se e mundshme, ju do të kaloni nëpër borë (ose baltë) në një moment gjatë udhëtimit tuaj. Nëse do të kaloni orë ose ditë në makinën tuaj, dhe ndërkohë keni të veshura këpucë apo çizme të lagura mund të jetë e pakëndshme. Kështu që kini parasysh të merrni një palë këpucë shtesë të rehatshme si pantofla. Kjo do të sigurojë që jo vetëm të jeni të thatë dhe të rehatshëm gjatë vozitjes, por edhe që shkrirja e borës ose akullit në këpucët tuaja nuk do të rezultojnë në një dysheme të lagur të makinës.

  1. Ngrohësit e duarve janë miqtë tuaj

Në një moment, mund të zbuloni se nxehtësia e trupit tuaj edhe me veshje me shtresa dhe termike nuk po ju mban mjaftueshëm ngrohtë. Dorashkat e duarve dhe ‘çorapet e leshta’ të këmbëve janë një zgjidhje e shkëlqyer për këtë. Ato janë me kosto efektive, si dhe lehtësisht të paketueshme.

  1. Merrni një çantë të ndihmës së parë përpara aventurës suaj

Kjo është veçanërisht e zbatueshme nëse jeni duke udhëtuar me makinë. Nuk është ende një ide e keqe të keni një çantë të ndihmës së parë në dorë edhe nëse jeni duke qëndruar vetëm në një hotel. Për shkak se shumë destinacione me dëborë mund të jenë më të largëta, të kesh disa fasha dhe pajisje të tjera në dorë mund të jetë e përshtatshme apo edhe të shpëtojë jetë.

  1. Siguroni një batanije termike

Një këshillë tjetër sigurie – kjo është gjithashtu më e rëndësishme nëse jeni duke udhëtuar me makinë ose duke bërë një udhëtim në zona të largëta. Batanijet termike janë të lira, të lehta për t’u paketuar dhe ofrojnë një mbrojtje të shkëlqyeshme për t’ju mbajtur ngrohtë në rast problemesh me makinën ose ndonjë problem tjetër të papritur.

  1. Merrni krem kundër diellit

Kremi kundër diellit mund të jetë gjëja e fundit që do të mendonit të paketoni ndërsa shkoni në një pushim dimëror diku me borë. I ftohti i dimrit mund të jetë mashtrues kur bëhet fjalë për rrezet UV, dhe bora e bardhë gjithashtu mund të krijojë sipërfaqen e përsosur reflektuese. Për më tepër, moti i ftohtë tashmë do të ketë një efekt tharjeje në lëkurën tuaj, gjë që mund ta bëjë atë edhe më të ndjeshme. Merrni me vete një shishe krem mbrojtës për fytyrën për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të sigurt.

  1. Investoni në këpucë të mira

Këpucët mund të jenë një nga aspektet më të anashkaluara të çdo udhëtimi, por janë padyshim një nga më të rëndësishmet nëse jeni duke udhëtuar diku të ftohtë ose me borë. Bora dhe balta mund të depërtojnë shpejt nëpër këpucët tuaja dhe të paktën të krijojnë një pushim mjaft të pakëndshëm dhe të lagësht të ditës suaj. Këpucët e papërshtatshme gjithashtu mund të jenë plotësisht të rrezikshme dhe të rrisin rrezikun e ngrirjes ose hipotermisë. Nëse ka një gjë që mund të dëshironi të merrni në konsideratë, merrni parasysh investimin në disa çizme ose këpucë të cilësisë së mirë të papërshkueshme nga uji.

Linku:https://www.traveloffpath.com/top-7-tips-for-packing-for-a-cold-weather-vacation/

Burimi i fotos: freepik.com