Home Lifestyle Sipas ekspertëve të udhëtimit, këto veshje nuk duhet t’i veshni kurrë në aeroplan
Sipas ekspertëve të udhëtimit, këto veshje nuk duhet t’i veshni kurrë në aeroplan
0

Sipas ekspertëve të udhëtimit, këto veshje nuk duhet t’i veshni kurrë në aeroplan

0
0
  1. Rroba të ngushta

Xhinset tuaja të ngushta mund të duken të shkëlqyera, por mund të bëjnë një fluturim të pakëndshëm. Ju dëshironi të vishni diçka që lejon qarkullimin e duhur të gjakut. Për më tepër, fluturimet më të gjata mund t’ju vënë në rrezik të trombozës së venave të thella (një mpiksje gjaku që zakonisht ndodh në këmbë). Kjo gjendje mund të përkeqësohet nga rrobat e ngushta.

Trupat tanë gjithashtu priren të fryhen kur jemi 42,000 këmbë në ajër, kështu që rrobat tuaja që përqafojnë figurën mund të fillojnë të ndjehen si një lëkurë e dytë në vend të një veshje.

  1. Lentet e kontaktit

Ajri në një avion është i ndryshëm nga ajri në tokë. Kjo është për shkak se ajri i kabinës qarkullon dhe lartësitë e larta rezultojnë në lagështi më të ulët. Ky ajër i thatë mund të jetë irritues për sytë, veçanërisht për ata që mbajnë kontakte. Për këtë arsye, sugjerohet që pasagjerët të mbajnë syzet e tyre.

  1. Veshjet e leshta

Megjithëse urgjencat e fluturimit janë të rralla, është gjithmonë mirë të jesh i përgatitur. Disa materiale janë të ndezshme, si pëlhura me thekë dhe të holla, si pambuku dhe liri. Pëlhurat më të trasha përgjithësisht konsiderohen më të sigurta për t’u veshur në rast zjarri.

  1. Takat e larta

A ju ka mbetur ndonjëherë pa frymë në momentin që arrini në portën e aeroportit? Kjo për shkak se aeroportet janë vende të mëdha, duke e bërë ideale veshjen e këpucëve të rehatshme për ecje. Takat e larta mund të jenë veçanërisht shqetësuese në situata emergjente.

Për më tepër, takat e larta nuk janë prej pëlhure elastike dhe shpesh mund të jenë të ngushta. Në fluturimet e gjata, këmbët tona priren të fryhen, ndaj preferohen këpucë të rehatshme dhe të bollshme.

  1. Merrni veshje shtesë

Fluturimet shpesh mbahen në anën më të ftohtë për të ndihmuar në parandalimin e të fikëtit. Ju gjithashtu mund të ndiheni më të ftohtë seç duhet sepse nuk jeni duke lëvizur. Kjo është arsyeja pse është e mençur të vishni më shumë se një shtresë veshjesh në mënyrë që të përshtateni me temperaturat në përputhje me rrethanat.

  1. Aksesorë metalikë

Mund të ketë metal në vende që nuk do t’i prisnit, të tilla si këpucët, apo teli i poshtëm në sytjena. Mund të kaloni më shpejt sigurinë e aeroportit nëse vendosni të mos i vishni këto sende ose t’i hiqni dhe t’i ruani paraprakisht në bagazhin tuaj. Vendosja e detektorëve metalikë mund t’ju ngadalësojë vërtet dhe askush nuk dëshiron të nxitojë.

  1. Veshjet e komplikuara

Ju nuk dëshironi ta gjeni veten që duhet të përdorni banjën në një fluturim vetëm për të ngecur duke u përpjekur të hiqni kostumin tuaj. Veshjet e ndërlikuara jo vetëm që e bëjnë më të vështirë shkuarjen në tualet, por ato mund të jenë shumë të pakëndshme për t’u ulur. dhe i testuar si i rehatshëm.

  1. Parfum dhe kolonjë

Ju mund të pëlqeni erën e parfumit tuaj, por të tjerët në fluturimin tuaj mund të mos e pëlqejnë. Ajri qarkullon gjatë fluturimeve dhe nuk mund të thyesh një dritare për të nxjerrë erën. Gjithashtu nuk do ta dini nëse njerëzit kanë alergji ndaj përbërësve të parfumit/kolonjës tuaj ose nëse dikush në fluturimin tuaj ka astmë të shkaktuar nga parfumi.

  1. Pëlhura që kruhen

Një pëlhurë mund të mos ndjejë shumë kruarje kur e vishni në dyqane dhe mbrapa, por jo të gjitha pëlhurat janë të mira për t’u ulur me orë të tëra në të njëjtën kohë. Vishni pëlhura që marrin frymë dhe të buta për të parandaluar gërvishtjet ose acarimin e lëkurës gjatë fluturimit tuaj.

  1. Parrulla ose grafika fyese

Ju dëshironi që fluturimi juaj të ecë sa më mirë që të jetë e mundur. Kjo është arsyeja pse është më mirë të shmangni bluzat me grafika shpifëse ose fyese mbi to. Ju mund të niseni nga një fluturim nëse jeni të veshur shumë në mënyrë të papërshtatshme. Ka edhe fëmijë në fluturime dhe kurrë nuk e dini se çfarë do t’ju ofendojë njerëzve, kështu që është më mirë të luani të sigurt.

Linku: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/flight-attendants-spill-on-10-things-you-should-never-wear-on-a-plane-802515/

Burimi i fotos: freepik.com