Home Lifestyle Këto janë disa nga mjetet më të mira natyrore për të hequr njollat në rrobat tuaja
Këto janë disa nga mjetet më të mira natyrore për të hequr njollat në rrobat tuaja
0

Këto janë disa nga mjetet më të mira natyrore për të hequr njollat në rrobat tuaja

0
0

A mund t’i heq njollat me produkte që kam në shtëpi?

Po ti mundesh! Dollapët dhe sirtarët tuaj janë plot me produkte kundër njollave që me shumë mundësi as nuk e dinit se i kishit.

Dhe për këtë ka të bëjë ky artikull, se si mund të hiqni njollat e forta në mënyrë organike pa përdorur produkte të ashpra pastrimi kimik. Këtu janë disa nga mjetet më të mira natyrore për heqjen e njollave që kemi gjetur.

  1. Sodë buke

Soda e bukës ka shumë përdorime, por funksionon shkëlqyeshëm në prerjen dhe heqjen e njollave të forta, Soda e bukës është një alkaline e butë, kështu që është në gjendje të presë njollat e forta si yndyrat, vaji, lëngu i lëngshëm dhe madje edhe njollat si të vjellat.

Soda e bukës mund të bëhet gjithashtu një pastë nëse shtohet pak ujë, duke e bërë atë të përsosur për të pastruar muret apo për të hequr qafe gjëra të tilla si shenjat e shkumësave pa dëmtuar muret tuaja ose duke përdorur ndonjë përbërës të ashpër që mund të heqë bojën.

  1. Uthull e bardhë

Uthulla e bardhë heq pothuajse çdo njollë që mund të mendoni dhe është alternativa e përsosur për përdorimin e produkteve me bazë kimike. Megjithatë, është me bazë acidi, kështu që duhet përdorur me kujdes në sipërfaqe të caktuara, nëse ky ilaç natyral nuk duket se do të funksionojë për ju, atëherë pse të mos përdorni një metodë më miqësore me mjedisin? Pastrimi i lagësht është një alternativë miqësore me mjedisin ndaj pastrimit kimik në Milton Keynes. Kur përzihet me ujë, uthulla është e përkryer për të pastruar njollat e forta dhe të ndritshme, për shembull; për të hequr çdo njollë me bazë domateje, gjithçka që ju nevojitet është pak detergjent pjatalarëse, një kub akulli dhe uthull.

Filloni duke lagur njollën dhe filloni të fërkoni butësisht një pjesë të detergjentit të enëlarëses, më pas fërkojeni mbi njollën me një kub akulli sikur po e pastroni njollën.

Për njollën e mbetur të njollosur me uthull, aciditeti i uthullit do të presë çdo njollë të mbetur. Pasi të ketë përfunduar kjo, vazhdoni të lani si zakonisht.

  1. Kripë

Kripa është heqësi i përsosur natyral i njollave pasi është i disponueshëm pothuajse kudo, zgjidhja më e mirë nëse jeni jashtë për darkë dhe derdhni diçka vetë.

Për shembull; Një njollë lëng mishi mund të hiqet me kripë, nëse trajtohet menjëherë, derdhja e kripës mbi një njollë lëngu të freskët duhet të zhduket pas rreth 15 minutash. Hidhni kripë mbi njollën dhe lëreni në mënyrë që kripa të ketë kohë të thithë të gjithë yndyrën, pas kësaj, fshijeni njollën me një pecetë të lagur dhe veshja juaj duhet të jetë po aq e re.

Kripa mund të përdoret gjithashtu për të ndriçuar ngjyrat, kështu që nëse keni ndonjë veshje me ngjyrë që vishni rregullisht, atëherë lajini ato në një zgjidhje me ujë të kripur për të rinovuar ndonjë nga artikujt e veshjeve tuaja të zbehta.

4.Lëng limoni

Megjithëse lëngu i limonit është një heqës i shkëlqyer i njollave, ai duhet të trajtohet me kujdes pasi mund të ketë të njëjtat veti si zbardhuesi, megjithatë është një agjent i mrekullueshëm pastrimi, veçanërisht për rrobat e bardha.

Lëngu i limonit mund të përdoret për të hequr njollat si, akullore, ushqim për fëmijë dhe njollat vërtet rezistente të manaferrave. Për të hequr një njollë kokrra të kuqe thjesht lagni njollën dhe lyejeni me lëng limoni, lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta në varësi të sa e keqe është njolla. Më pas shpëlajeni dhe lani si zakonisht.

Ky ilaç për heqjen e njollave konsiderohet si shumë i dobishëm dhe gjithashtu lë një aromë shumë freskuese deodoruese, megjithatë, siç u përmend më lart, duhet të jeni të kujdesshëm që vetë lëngu i limonit të mos njollosë rrobat tuaja.

  1. Sapun enësh

Edhe pse sapuni i enëve nuk tingëllon sikur nuk mund të jetë shumë i dobishëm në zbërthimin e njollave, ai në fakt është vërtet efektiv.

Sapuni i enëve duhet të jetë në gjendje të zbërthejë gjërat pasi duhet të trajtojë gjëra të tilla si yndyrat dhe substanca të tjera elastike gjatë larjes. Sapuni i enëve është me të vërtetë i mirë në heqjen e rrobave që janë shënuar nga ushqime të yndyrshme ose të yndyrshme pasi është krijuar për të shpërbërë vajin, sapuni i enëve mund të përdoret gjithashtu për të hequr njollat e barit kur përzihet me Peroksid hidrogjeni.

Për të hequr njollat me sapun enësh, hidhni një sasi të vogël në vendin që dëshironi të trajtoni dhe filloni ta pastroni me furçë ose sfungjer, më pas shpëlajeni dhe lani siç do të bëni zakonisht.

Një tjetër mundësi është që të njomni të gjithë veshjen në ujë me sapun për disa orë dhe më pas ta shpëlani dhe lani si zakonisht.

Linku: https://www.ecocleanmk.co.uk/news/6-of-the-best-natural-stain-removing-remedies

Burimi i fotos: freepik.com