Home Aktualitet Ylli i filmit “The Damned” ndahet nga jeta
Ylli i filmit “The Damned” ndahet nga jeta
0

Ylli i filmit “The Damned” ndahet nga jeta

0
0

Helmut Berger, ylli i filmit “The Damned” të Visconti ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare.

Aktori i mirënjohur në kinemanë e artit evropian gjithashtu siguroi një rol të spikatur në telenovelën amerikane Dinasty.

Aktori austriak Helmut Berger, i cili u bë një yll i kinemasë së artit të viteve ’60 dhe ’70 me role në filma si “The Damned” i Luchino Visconti dhe “The Romantic Englishwoman” i Ludwig dhe Joseph Losey, ka vdekur në moshën 78-vjeçare.

I lindur Helmut Steinberger në qytetin spa austriak të Bad Ischl në vitin 1944, Berger studioi aktrim në Londër përpara se të transferohej në Itali, Berger performoi në mënyrë të famshme në drag si Marlene Dietrich dhe më pas u nominua për një Golden Globe për meshkujt më premtues të porsaardhur.

Linku: https://www.theguardian.com/film/2023/may/19/helmut-berger-star-of-visconti-the-damned-dies-aged-78

Burimi i fotos: pexele.com

tags: