Home Aktualitet Komediani George Logan ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare
Komediani George Logan ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare
0

Komediani George Logan ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare

0
0

Komediani George Logan, i cili u ngrit në yll si drag artisti Dr Evadne Hinge në hitin e BBC-së, Hinge and Bracket, vdiq në moshën 78-vjeçare.

Performuesi i lindur në South Lanarkshire u bë i famshëm në vitet 1970 dhe 1980.d

Performuesi i kabaresë arriti famë duke luajtur Dr Evadne Hinge në një seri shfaqjesh televizive.

Komediani i lindur në South Lanarkshire filloi rutinën e tij drag me shokun e tij komedian Patrick Fyffe në Festivalin e Edinburgut në 1974.

Dy aktorët e humorit u takuan duke performuar në klube në Londër në vitet 1970, përpara se të merreshin nga BBC.

Ylli i Benidorm, Bobby Crush udhëhoqi homazhet për interpretuesin pionier, me një postim në mediat sociale që shënonte vdekjen e komedianit.

Komediani u ngrit në famë si pjesë e dyshes muzikore “Hinge and Bracket”

Shfaqja komike e dyshes debutoi në Festivalin e Edinburgut në 1974.

Partneri i Logan-it, Patrick Fyffe, i cili luajti Dame Hilda Bracket, vdiq nga kanceri, në moshën 60-vjeçare, në vitin 2002.

Homazhet për z. Logan vërshuan në mediat sociale, ndërsa kolegët e tyre shprehën dhimbjen e tyre që artisti ‘i mrekullueshëm’ dhe ‘qesharak’ kishte vdekur.

Transmetuesi dhe autori Gyles Brandreth tha se ishte ‘një nga gëzimet e mëdha të jetës sime’ të shkruaja seritë televizive dhe specialet e Dear Ladies me Hinge dhe Bracket.

“George Logan ishte një njeri shumë qesharak, shumë brilant – një muzikant i mrekullueshëm dhe një argëtues i mrekullueshëm”, shkroi Brandreth në Twitter.

Linku: https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-12109971/Comedian-George-Logan-soared-stardom-drag-artist-Dr-Evadne-Hinge-dies-aged-78.html

Burimi i fotos:pexele.com