Home ShowBiz FBI zbulon komplotin e viteve 1980 për të vrarë mbretëreshën Elizabeth II
FBI zbulon komplotin e viteve 1980 për të vrarë mbretëreshën Elizabeth II
0

FBI zbulon komplotin e viteve 1980 për të vrarë mbretëreshën Elizabeth II

0
0

FBI ka zbuluar komplotin e viteve 1980 për të vrarë mbretëreshën Elizabeth.

Mbretëresha Elizabeth II u përball me një kërcënim për vrasje gjatë një vizite në vitin 1983 në SHBA, tregojnë dokumentet e sapo publikuara të FBI-së.

Byroja Federale e Hetimeve ka publikuar një dosje në lidhje me udhëtimet e mbretëreshës së ndjerë në SHBA.

Ato tregojnë se si FBI, e cila ndihmoi në sigurinë e saj gjatë vizitave, ishte e shqetësuar për kërcënimet e IRA-s.

Sipas dosjes, një oficer që frekuentonte një pijetore irlandeze në San Francisko, lajmëroi agjentët federalë për një telefonatë nga një burrë që kishte takuar atje.

Oficeri tha se burri i tha atij se po kërkonte hakmarrje për vajzën e tij, e cila “ishte vrarë në Irlandën e Veriut nga një plumb gome”.

Kërcënimi erdhi më 4 shkurt 1983, rreth një muaj para vizitës së Mbretëreshës Elizabeth II dhe burrit të saj Princ Philip në Kaliforni.

“Ai do të përpiqej të dëmtonte Mbretëreshën Elizabeth dhe ta bënte këtë duke hedhur një objekt nga Ura Golden Gate në Royal Yacht Britannia ose duke u përpjekur të vriste Mbretëreshën Elizabeth kur ajo vizitoi Parkun Kombëtar Yosemite”, thuhet në dokument.

Në përgjigje të kërcënimit, Shërbimi Sekret planifikoi të “mbyllte kalimet në urën Golden Gate ndërsa jahti afrohej”. Është e paqartë se çfarë masash u morën në Yosemite, por vizita vazhdoi. Detajet e arrestimeve nuk u dhanë nga FBI.

Dosja e fshehtë prej 102 faqesh u ngarkua në Vault, faqja e informacionit e FBI-së u publikua të hënën pas një kërkese të Ligjit për Lirinë e Informacionit të paraqitur nga mediat amerikane.

Shumë nga vizitat shtetërore të Mbretëreshës së ndjerë në SHBA, duke përfshirë një vizitë në 1983 në Bregun Perëndimor, erdhën gjatë tensioneve të rritura mes trazirave në Irlandën e Veriut.

Në vitin 1976, mbretëresha e ndjerë ishte në qytetin e Nju Jorkut për festimet e dyqindvjetorit të Amerikës.

Dokumentet zbulojnë se si i është lëshuar një ftesë një piloti për të fluturuar një aeroplan të vogël mbi Battery Park me një tabelë që lexonte “Angli, Dil nga Irlanda”.

Dosjet tregojnë se si FBI ishte vigjilente ndaj asaj që konsideronte të ishte potenciali real i kërcënimeve kundër mbretëreshës së ndjerë.

Kushëriri i saj i dytë Lord Mountbatten u vra në një bombardim të IRA në brigjet e Qarkut Sligo, Republika e Irlandës, në 1979.

Përpara një vizite personale nga mbretëresha e ndjerë në Kentaki në vitin 1989, një memo e brendshme e FBI-së thoshte se “mundësia e kërcënimeve kundër Monarkisë Britanike është gjithmonë e pranishme nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA)”.

Mbretëresha e ndjerë, e cila zotëron kuaj garash, dihet se ka vizituar Kentakin disa herë gjatë jetës së saj për të shijuar pamjet kryesore të kuajve të shtetit, që përfshin Derbin e Kentakit.

Në një vizitë në vitin 1991, mbretëresha e ndjerë ishte e vërtetë të shihte një lojë bejsbolli në Baltimore Orioles me Presidentin George H Bush.

FBI paralajmëroi Shërbimin Sekret se “grupet irlandeze” po synonte të protestonte në stadium dhe “një grup irlandez kishte rezervuar një bllok të madh të biletave të tribunës” për ndeshjen.

Byroja i tha NBC News se mund të ketë “rekorde shtesë” që ekzistojnë përveç atyre të publikuara këtë javë, por ajo nuk caktoi një afat kohor për publikimin e tyre.

Linku: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-65717058

Burimi i fotos: https://www.instagram.com/p/Crs1vssNrl8/

tags: