Home Travel Rruga që është cilësuar ‘mrekullia e tetë e botës
Rruga që është cilësuar ‘mrekullia e tetë e botës
0

Rruga që është cilësuar ‘mrekullia e tetë e botës

0
0

Ajri i freskët malor hynte nga dritarja e makinës teksa kaloja me makinë pranë peizazheve të thepisura malore.

Pavarësisht se vera është në ikje, sasi të mëdha akumulimesh bore ende janë ngjitur në majat 7 mijë metra.

Ujëvarat akullnajore pikuan për të ushqyer lumin akuamarin poshtë, përmes luginës së Hunzas në lartësi të madhe të Pakistanit.

Po ngisja autostradën Karakoram (KKH), e cila përshkon disa nga faqet më mahnitëse të shkëmbinjve në planet.

E etiketuar shpesh Mrekullia e Tetë e Botës, është një udhëtim i ëndrrave, por pak kanë dëgjuar ndonjëherë për të, ose se si lindi.

KKH dikur ishte një këmbë e Rrugës së Mëndafshit, me themelet e saj të ndërtuara nga vendasit shekuj më parë.

Megjithatë, vetëm në vitin 1978 – pas gati 20 vitesh ndërtim nga më shumë se 24 mijë punëtorë pakistanezë dhe kinezë – u përurua zyrtarisht për automjete, të cilat sollën tregti, turizëm dhe lehtësi udhëtimi në këtë pjesë të largët të botës.

Autostrada prej 1 mijë e 300 kilometra shtrihet nga qyteti i vogël i Hasan Abdal pranë kryeqytetit të Pakistanit të Islamabadit deri në Kashgar në rajonin autonom Xinjiang të Kinës nëpërmjet Khunjerab, pikëkalimi kufitar më i lartë i shtruar në botë me rreth 4 mijë e 700 metra lartësi.

Por më tërhoqi shtrirja prej 194 kilometra e autostradës që kalon nëpër luginën e Hunza-s, një rajon i rrethuar nga malet Karakoram që i japin autostradës emrin e saj.

Ky seksion jashtëzakonisht i bukur është vendi ku mund të shihni akullnajat e pacenuara, liqenet alpine dhe majat e mbuluara me borë që nga komoditeti i udhëtimit tuaj.

Megjithatë, sado tërheqës të jetë udhëtimi, janë njerëzit dhe traditat e jashtëzakonshme të Luginës së Hunza-s që e bëjnë këtë pjesë të autostradës kaq të veçantë.

E vendosur në territorin Gilgit Baltistan midis Xinjiang dhe korridorit Wakhan të Afganistanit, Hunza ishte kryesisht e shkëputur nga bota deri në shekullin e XX-të për shkak të gjeografisë së frikshme.

Kryesisht shtëpia e popullit Burusho dhe Wakhi, rajoni i largët ka gjuhët, muzikën dhe kulturën e vet që nuk ngjan me çdo gjë që mund të gjeni në Pakistan – ose kudo tjetër në botë.

Teksa KKH ka hapur luginën, ajo ka ndikuar negativisht edhe në rajonin e brishtë mjedisor dhe ka bërë që shumë të largohen nga mënyrat tradicionale të jetesës së komuniteteve.

Tani, numri i vendasve që vëzhgojnë festivale prej kohësh si Ginani dhe atyre që veshin rrobat tradicionale të qëndisura të rajonit është zvogëluar.

Megjithatë, disa vendas po punojnë shumë për të ruajtur traditat unike të Luginës së Hunza-s.

Ndalesa e parë në udhëtimin tim ishte Altiti, një fshat i famshëm për fortesën e tij 1100-vjeçare dhe përkushtimin e tij për ruajtjen e kulturës.

Këtu takova muzikantin Mujib Ruzik në një kafene teksa gjigantët e mbuluar me borë të Rakaposhit dhe Diranit shtriheshin në distancë.

Linku: https://www.bbc.com/travel/article/20230903-the-karakoram-highway-the-road-thats-the-eighth-world-wonder

Foto: Freepek.com

 

 

 

 

tags: