Home ShowBiz ‘Barbie’ në mesin e filmave me fitimin më të madh në histori
‘Barbie’ në mesin e filmave me fitimin më të madh në histori
0

‘Barbie’ në mesin e filmave me fitimin më të madh në histori

0
0

Barbie” e Greta Gerwig ka gjeneruar 626 milionë dollarë në arkat e brendshme, duke tejkaluar filmin “The Avengers” të Marvelit të vitit 2012 (623 milionë dollarë) si filmi i 11-të me fitimet më të larta në histori.

Për të thyer top 10-shen, “Barbie” do të duhet të kalojë “Jurassic World” të 2015-ës (Nr. 10 me 653 milionë dollarë), “Titanic” (Nr. 9 me 674 milionë dollarë), “Avengers: Infinity War” (Nr. 8 me 678 milionë dollarë) dhe “Avatar: Rruga e ujit” (Nr. 7 me 684 milionë dollarë). Asnjë nga këto shitje biletash nuk u përshtat për inflacionin.

“Barbie” është tashmë filmi vendas me fitimin më të lartë të vitit. Behemothi me ngjyrë pambuku ka fituar 1.4 miliardë dollarë globalisht dhe javë më parë ka tejkaluar “The Super Mario Bros. Movie” (1.35 miliardë dollarë) si publikimi më i madh në mbarë botën i vitit 2023. Është publikimi i 14-të më i madh global i të gjitha kohërave, pas ” Frozen II” (1,453 miliardë dollarë) dhe “Top Gun: Maverick” (1,495 miliardë dollarë).

Plastika, fantastike “Barbie” filloi shfaqjen e saj rekord teatrale në korrik, duke arritur debutimin më të madh të vitit (162 milionë dollarë). Ai mbeti filmi numër 1 për katër fundjavë radhazi dhe në pesëshen e parë për më shumë se dy muaj. “Barbie” gjithashtu fitoi fundjavën më të madhe të hapjes për një film me regji të një gruaje dhe u bë filmi me fitimin më të madh i drejtuar vetëm nga një grua. Gerwig shkroi skenarin me Noah Baumbach.

Linku: https://people.com/highest-grossing-films-of-all-time-billion-dollar-movies-7570445

Foto: https://www.instagram.com/margotrobbieofficial/?hl=en