Home Aktualitet Aktori britanik dhe ylli i White Mischief ndahet nga jeta
Aktori britanik dhe ylli i White Mischief ndahet nga jeta
0

Aktori britanik dhe ylli i White Mischief ndahet nga jeta

0
0

Aktori britanik dhe ylli i White Mischief, Joss Ackland, ka vdekur në moshën 95-vjeçare.

Aktori pjellor i skenës dhe ekranit, i cili ka qenë në më shumë se 100 filma dhe seri televizive, vdiq “në mënyrë paqësore” dhe ishte “i rrethuar nga familja”, thanë ata.

Ai u përshkrua gjithashtu si një “baba i dashur” dhe ishte i martuar me gruan e tij Rosemary për 51 vjet përpara se ajo të vdiste në 2002.

Ai u shfaq në filma duke përfshirë White Mischief dhe Lethal Weapon 2 të vitit 1989.

Në deklaratën e familjes thuhej: “Me zërin e tij të veçantë dhe praninë komanduese, Ackland solli një intensitet dhe gravitacion unik në rolin e tij.

“Ai do të mbahet mend si një nga aktorët më të talentuar dhe më të dashur në Britani”.

I lindur në vitin 1928 në zonën Ladbroke Grove të Londrës, Ackland u rrit në Kilburn, në veri të Londrës.

Ai i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar për një sërë trupash teatrore rajonale, duke u bashkuar përfundimisht me Old Vic të Londrës.

Ackland gjithashtu luajti shkrimtarin CS Lewis në filmin televiziv të vitit 1985 Shadowlands.

Ackland luajti shkrimtarin CS Lewis në filmin televiziv Shadowlands

Ai u shfaq në dhjetëra filma gjatë viteve 1980 dhe 1990, duke përfshirë The Mighty Ducks dhe Bill dhe Ted’s Bogus Journey.

Në një intervistë të vitit 2001 me BBC, ai tha se u shfaq në disa “filma të tmerrshëm” sepse ishte një punëtor.

Ai u nderua me CBE në vitin 2000 për shërbimet e tij në aktrim.

Linku: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-67469247

Burimi i fotos: pexele.com