Home Aktualitet Lajm i trishtë për artin, fotografi i njohur i vipave ndahet nga jeta
Lajm i trishtë për artin, fotografi i njohur i vipave ndahet nga jeta
0

Lajm i trishtë për artin, fotografi i njohur i vipave ndahet nga jeta

0
0

Elliott Erwitt, fotograf i njohur amerikan, ka vdekur në moshën 95-vjeçare.

Karriera e famshme e fotografit përfshinte përcaktimin e fotografive të Marilyn Monroe, Richard Nixon e shumë te tjera.

Gjatë një karriere jashtëzakonisht të larmishme, peripatetike që përfshin më shumë se 70 vjet, Erwitt kapi imazhe të shumta të famshme, duke filluar nga ato të zymta (Jacqueline Kennedy duke shtrënguar flamurin nga arkivoli i burrit të saj në funeralin e tij) deri tek magjepsja (Marilyn Monroe, Marlene Dietrich) deri tek ato absurde. (një makinë e ndezur Coca-Cola në mes të një shfaqjeje raketash në Alabama

Erwitt nuk u specializua kurrë dhe punoi si profesionist i pavarur gjatë gjithë jetës së tij, duke marrë përsipër detyra në modë, politikë dhe të famshëm (një nga imazhet e tij më të famshme është e zëvendëspresidentit të atëhershëm Richard Nixon duke goditur në gjoks kryeministrin sovjetik Nikita Hrushovi në vitin 1959, gjatë i ashtuquajturi “Debati i kuzhinës” në një ekspozitë në Moskë të produkteve amerikane). Disa nga veprat e tij më të njohura erdhën nga eksplorimi i Nju Jorkut, ku ai jetoi, në Upper West Side, për 60 vjet. Erwitt fotografoi qytetin me një ndjenjë aventure dhe spontaniteti, duke jetuar sipas shprehjes së tij të famshme: “Gjërat më të mira ndodhin kur ndodh që të jesh diku me një aparat fotografik”.

Erwitt punoi në të 90-at e tij dhe ishte gjithnjë praktik në lidhje me artin e tij. “Fotografia është diçka shumë e thjeshtë. Ju thjesht reagoni ndaj asaj që shihni dhe bëni shumë e shumë foto,” tha ai për Guardian në vitin 2020.

Elio Romano Ervitz lindi më 26 korrik 1928 në Paris, i biri i Boris, një hebre ortodoks rus dhe gruaja e tij Eugenia (Trepel) Erwitt, të cilët të dy u larguan nga Rusia për në Francë pas Revolucionit të 1917. Familja lëvizte shpesh – fillimisht në Itali, pastaj përsëri në Francë kur regjimi i Musolinit u bë shumë i patolerueshëm, pastaj në Shtetet e Bashkuara në vitin 1939, vetëm disa ditë para fillimit të Luftës së Dytë Botërore.

Pasi mbaroi shkollën e mesme të Hollivudit, ai studioi fotografinë në Kolegjin e Los Angeles City dhe mori një punë në një dhomë të errët komerciale. Ai u kthye në Nju Jork në vitin 1949 dhe filloi karrierën e tij profesionale përpara se ushtria ta thërriste në vitin 1951 për luftën koreane. Ndërsa ishte i stacionuar me një njësi të Korpusit të Sinjalit të Ushtrisë në Francë, ai bëri një fotografi të ushtarëve që vrisnin kohë në kazermë, gjë që, sipas llogarisë së tij, i ndryshoi jetën.

Linku: https://www.theguardian.com/artanddesign/2023/nov/30/elliott-erwitt-dead-photographer

Burimi i fotos: pexele.com