Home Aktualitet Aktorja e spikatur italiane Sandra Milo ndahet nga jeta
Aktorja e spikatur italiane Sandra Milo ndahet nga jeta
0

Aktorja e spikatur italiane Sandra Milo ndahet nga jeta

0
0

Ka ndërruar jetë këtë të hënë në Romë, në moshën nëntëdhjetëvjeçare, aktorja italiane Sandra Milo. Në karrierën e saj kinematografike, në gjashtëdhjetë vitet e fundit ajo kishte bashkëpunuar me regjisorë kryesorë, si Roberto Rossellini, Federico Fellini, Luigi Giamba dhe Dino Rizzi.

Performanca e saj më e njohur ishte, pa dyshim, në filmin 8½ të Felinit që fitoi Oscar.

Sipas asaj që kishte deklaruar vetë, për disa vite ka mbajtur një lidhje me regjisorin e njohur italian të “Jeta e ëmbël”. Në vitet tetëdhjetë ajo prezantoi një seri emisionesh në televizionin publik italian Rai dhe mori pjesë në nisma dhe konferenca të partisë socialiste të Bettino Craxi.

Sandra Milo lindi në vitin 1933 në Tunis nga një baba sicilian dhe një nënë toskane. Debutimi në film i aktores do të jetë së bashku me Alberto Sordi në “The Bachelor” (1955) të Antonio Pietrangelit.

Linku: https://www.agenzianova.com/en/news/addio-a-sandra-milo-scompare-a-novanta-anni-la-musa-di-federico-fellini/

Burimi i fotos:https://www.instagram.com/sandramiloreal/