Home Aktualitet Dramaturgu dhe satiristi i spikatur ndahet nga jeta
Dramaturgu dhe satiristi i spikatur ndahet nga jeta
0

Dramaturgu dhe satiristi i spikatur ndahet nga jeta

0
0

Aktori dhe satiristi fitues i Tony, Christopher Durang, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare. Agjenti i tij Patrick Herold zbuloi se ai kishte vdekur nga afazia primare progresive logopenike, një sëmundje neurodegjenerative.

Një nga dramat më të njohura të Christoper Durang, “Motra Mary Ignatius shpjegon të gjitha”, u shkrua në vitin 1979 dhe u realizua gjithashtu një version filmik me protagoniste Diane Keaton, e cila luajti personazhin e titullit.

Christopher Durang shkroi Vanya dhe Sonia dhe Masha dhe Spike të cilat fituan çmimin Tony 2013 për shfaqjen më të mirë.

Dramaturgu Christopher Durang lindi më 2 janar 1949. Si fëmijë Christopher u dërgua në muzikalë nga nëna e tij dhe studioi anglisht në Kolegjin e Harvardit.

Linku: https://www.nationalworld.com/news/obituaries/tony-winning-playwright-christopher-durang-dies-at-75-4580767

Burimi i fotos:pexele.com

tags: