Home Aktualitet Adrian Schiller, aktori i Victoria-s ndahet nga jeta në moshën 60-vjeçare
Adrian Schiller, aktori i Victoria-s ndahet nga jeta në moshën 60-vjeçare
0

Adrian Schiller, aktori i Victoria-s ndahet nga jeta në moshën 60-vjeçare

0
0

Aktori i Mbretërisë së Fundit, Adrian Schiller, ka vdekur “papritmas” në moshën 60-vjeçare, ka konfirmuar agjenti i tij.

Aktori britanik ishte më i njohur për rolin e ealdormanit të pasur Aethelhelm në serialin historik të Netflix The Last Kingdom dhe kujdestarin Cornelius Penge në dramën mbretërore të ITV Victoria.

“Ai ka vdekur shumë shpejt dhe ne jemi të shkatërruar nga humbja.”

Schiller ishte shfaqur së fundmi në produksionin teatror The Lehman Trilogy në Australi, dhe agjenti i tij tha se aktori kishte “pritur me padurim të vazhdonte turneun ndërkombëtar në San Francisko”.

“Performanca e tij e fundit si Henry Lehman në premierën australiane të “The Lehman Trilogy” ishte e mrekullueshme dhe prania e tij brenda kompanisë do të mungojë shumë, – thanë miqtë e tij.”

Gjatë karrierës së tij ai u shfaq gjithashtu në skenë në filmat Every Good Boy Deserves Favour, The Veil, The Captain of Kopenick, The Hour We Knew Nothing of one-Thirt dhe Le Bourgeois Gentilhomme.

Schiller ishte gjithashtu i njohur për paraqitjen e tij në dy episode të serialit detektiv të BBC-së në Karaibe, Death In Paradise, si Pasha Verdinikov.

Ai u shfaq në dramat historike The Musketeers në BBC dhe The Devil’s Whore në Channel 4.

Linku: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-68731534

Burimi i fotos:https://www.facebook.com/photo/?fbid=8

tags: