Home Sport Katër historitë kryesore nga dita e parë e Lojërave Olimpike të Parisit 2024
Katër historitë kryesore nga dita e parë e Lojërave Olimpike të Parisit 2024
0

0
0

Britania e Madhe fitoi medaljen e saj të parë që nga viti 2004 ndërsa Lojërat Olimpike të Parisit filluan. Pas një ceremonie hapjeje të mbushur me shi por spektakolare lojërat vazhduan edhe përgjatë ditës së shtunën në mëngjes ndërsa ngjarjet e planifikuara të skateboarding-ut duhet të shtyheshin.

Dyshja e Team GB, Yasmin Harper dhe Scarlett Mew Jensen arritën të fitonin medalje në trampolinen sinkron të femrave 3m.

1.Skuadra GB siguron medaljen e parë

Në garën e trampolinës sinkron të femrave 3m, Harper dhe Mew Jensen ishin në vendin e gjashtë.

Australia dukej se ishte e sigurt për medaljen e bronzit, por një përpjekje e shkëlqyer nga dyshja britanike i çoi ata në vendin e tretë dhe një gabim i tmerrshëm i Australisë bëri që ata të dështojnë .

Dyshja ishin të emocionuara në fund të garës ndërsa fituan medaljen e parë të femrave në zhytje për Britaninë e Madhe në 64 vjet, pas Kinës dhe Shteteve të Bashkuara.

2.Kina fiton medaljen e parë të artë në Paris 2024.

Dyshja britanike Seonaid McIntosh dhe Michael Bargeron u eliminuan në fazën e kualifikimeve në ngjarjen e armës së ajrit për 10m. Adoleshentët Huang Yuting dhe Sheng Lihao fituan medaljen e parë të artë të një numri të madh medaljesh të parashikuar për Kinën.

3.Meshkujt e GB  fitues në hokej për herë të parë.

Nick Park dhe Rupert Shipperley shënuan nga një gol duke e nisur me një fitore 4-0 ndaj Spanjës në hokej.

Ekipi i GB në meshkuj i udhëhequr nga kapiteni David Ames nga Irlanda e Veriut synon të sigurojë një medalje olimpike për herë të parë që nga fitimi i medaljes së artë në vitin 1988 dhe do të vazhdojë fushatën e tij ndaj Afrikës së Jugut të dielën.

Adam Peaty gjithashtu bëri një fillim të suksesshëm në garat e 100m të kraharorit për meshkuj. Ai do të vazhdojë përpjekjen e tij për një medalje të tretë radhazi në gjysmëfinale në orën 20:10 BST.