Home Sport Atleti britanik që fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike zgjedh të konkurrojë për një komb tjetër
Atleti britanik që fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike zgjedh të  konkurrojë për një komb tjetër
0

0
0

Grupi GB mund të jetë ende duke pritur për një medalje të parë të artë në Lojërat Olimpike të Parisit por ylli britanik, Aaron Grandidier është shpallur tashmë kampion olimpik me Francën.

24-vjeçari përfundoi një rrugë të shkëlqyer nga talismani francez, Antoine Dupont për të shënuar përpjekjen e dytë të ekipit të tij në fitoren e tyre sensacionale 28-7 ndaj Fidji të shtunën.

Kjo do të thotë që Grandidier është i vetmi atlet me origjinë britanike që ka shijuar deri tani medaljen e artë olimpike në Paris.

Fillimisht nga Bromley ai filloi të luante rugby në Orpington në moshën vetëm 11 vjeçare.

Më pas vazhdoi të përfaqësonte Kent U18s dhe Universitetin e Shën Marisë, por ende po refuzohej nga klubet profesioniste në Angli.

Pas një periudhe me ekipin e zhvillimit të Anglisë për rugby sevens, Grandidier i cili e ka nënën nga Franca vendosi të kalonte në Kanal për të luajtur për ekipin akademik të Brive.

Kjo shpejt solli interes nga ekipi kombëtar francez ndërkohë që ai gjithashtu nënshkroi një kontratë me klubin profesionist Pau më herët gjatë këtij viti.

Tani si një fitues i medaljes së artë ai ka folur mbi vendimin për të zgjedhur Francën në vend të Anglisë dhe GB.

Ai tha: “Mësoj se Franca kishte një sistem që të lejonte pak më shumë kohë për të dalë në skenë kështu që thashë, ‘e di çfarë mos më bëj nuk kam asgjë për të humbur pasi kjo është ajo që dua të bëj’. “Prandaj vendosa ta ndjek dhe të përpiqem për këtë ëndërr.”