Home Aktualitet Drogë, vrasje, prostituta: Njihuni me jetën dhe fundin tragjik të milionerit të programeve John McAfee
Drogë, vrasje, prostituta: Njihuni me jetën dhe fundin tragjik të milionerit të programeve John McAfee
0

Drogë, vrasje, prostituta: Njihuni me jetën dhe fundin tragjik të milionerit të programeve John McAfee

0
0

Kushdo që e dëgjon emrin e John McAfee do të mendojë në mënyrë të pashmangshme për programin antivirus që është i instaluar në miliona PC.

Të mërkurën John është ndarë nga jeta në moshën 75 vjeçare ku trupi u gjet i pajetë në burgun që ndodhej prej vitesh në Barcelonë.

Shpikësi u njoh me kërcënimin që paraqesin viruset kompjuterikë në vitet 1980 dhe konsiderohet si një nga shoqëruesit e kësaj teknologjie. Kjo është njëra anë e pionierit shumë të vlerësuar të softuerit.

Por pas karrierës së tij në IT, McAfee bëri një jetë jashtëzakonisht të çuditshme për të cilën pak janë të vetëdijshëm.

Për shembull, ai ndërtoi ushtrinë e tij private të kriminelëve në Belize, ishte në kërkim në vend nën dyshimin për vrasje, shkoi në një arratisje përmes Amerikës Qendrore dhe madje kërkoi të kandidonte për president të SHBA në 2016.

McAfee lindi disa ditë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në një bazë ushtarake amerikane në Skoci. Pak më vonë, familja u transferua në shtetin amerikan të Virxhinias. McAfee u rrit si një fëmijë i vetëm dhe u rrah vazhdimisht nga babai i tij i dehur rëndë.

Kur McAfee ishte 15 vjeç, babai mori në kontroll jetën e tij. Pas shkollës së mesme, McAfee filloi të studionte matematikë dhe shkenca kompjuterike.

Kompjuteri i tij ishte i infektuar me virusin e parë të PC, “Brain”, gjë që e shtyu atë të themelonte kompaninë e sigurisë kompjuterike McAfee. Qysh në vitin 1993, McAfee ishte programi më i madh i viruseve në botë dhe kontrollonte 67 përqind të tregut.

Në 1996 McAfee më në fund shiti aksionet e saj në kompani dhe u bë një multimilioner. Personaliteti i pionierit të softuerit ka ndryshuar gjatë viteve. Ai ndihej gjithnjë e më i shfrytëzuar nga mjedisi i tij.

Në një kohë shumë të shkurtër u ngrit për t’u bërë një nga njerëzit më të fuqishëm në rajon, pa mbajtur asnjë post politik. Punonjësit thuhet se i janë referuar atij si “Donald Trump i Belizës”.

Sidoqoftë, ndikimi dhe pasuria e tij tërhoqën gjithashtu shumë armiq. Për shkak se krimi është rendi i ditës në Belize dhe shkalla e vrasjeve është e lartë. Ai merrte telefonata të vazhdueshme kërcënuese.

Kështu që ai vendosi të luftonte me zjarrin me zjarr, ku punësoi kriminelë brutal. Mashtrimet e tij shkuan aq larg sa ai vendosi ndalimin e policisë në mbrëmje në Orange Walk Town, kryeqyteti i rrethit.

McAffe kishte një marrëdhënie të veçantë jo vetëm me kriminelët, por edhe me gratë. McAfee u akuzua nga ish puntorët për përdhunimin femrash dhe kërcënimin me armë dhe sipas tyre këto çështje nuk gjetën zgjidhje kurrë. Mbi McAfee u ngritën një sërë akuzash për prodhim dhe shitje droge.

McAfee pastaj u zhvendos në qytetin e vogël të San Pedro. Edhe këtu, ai dhe shoqëruesit e tij e kthyen qytetin përmbys. Rojet e tij me armë dhe qen luftarakë frikësuan fqinjët vendas.

Njëri prej tyre ishte Gregory Faull. Ai u ankua te McAfee dhe u kërcënua me armë. Pak kohë më vonë, qentë sulmues u helmuan nga McAfee. Ai dyshoi se fqinji i tij Faull ishte pas helmimit. Vetëm disa ditë pas incidentit, trupi i Gregory Faull u gjet në dhomën e tij të ndenjes. Ai vdiq nga një e shtënë në kokë.

McAfee u konsiderua menjëherë i dyshuari kryesor në këtë çështje. Por para se policia ta kapte, ai u largua nga vendi, ndryshoi flokët dhe shkoi në një arratisje nëpër Amerikën Qendrore.

Megjithëse ai ende konsiderohet si një nga të dyshuarit kryesorë pas vdekjes së Gregory Faull, forca policore e Belize nuk ka qenë në gjendje të prodhojë ndonjë provë kundër tij. Shkalla e hetimit të vrasjeve atje është më pak se tre përqind.

Në vitin 2016 ai madje po planifikonte një kandidaturë presidenciale për Partinë Libertarian, por u emërua vetëm në vendin e tretë.

Pavarësisht nga e kaluara e tij kriminale, McAfee vazhdoi të gëzonte një reputacion të lartë në botën e softuerit dhe ishte një folës i ftuar në shumë shfaqje tregtare dhe ngjarje.

Sidoqoftë, më 5 tetor 2020, e kaluara më në fund e kapi atë. Atë ditë ai u arrestua në Spanjë për evazion fiskal dhe reklamim të padrejtë. Pas një vrasjeje të pazgjidhur, akuzave për përdhunim dhe krijimit të një ushtrie private të përbërë nga kriminelë, shpikësi i një prej programeve më të famshëm të viruseve u përball me një dënim me burg deri në 30 vjet.

Llogaria e tij në Twitter mbeti aktive gjatë burgosjes së tij dhe McAfee vazhdoi të postonte. Vetëm në mars ai u padit përsëri për mashtrim në SHBA për këtë arsye. Sipërmarrësi, së bashku me truprojën e tij Jimmy Gale Watson, thuhet se kanë manipuluar tregun përmes llogarisë

Por jeta e dyshimtë e McAfee mori fund. Ai u gjet i vdekur në qelinë e tij në Barcelonë.

Linku: https://www.businessinsider.de/wirtschaft/john-mcafee-das-leben-des-software-millionaers-a/?utm_campaign=mail&utm_medium=onsite_button&utm_source=social:

Burimi i fotos: : https://www.businessinsider.de/