Home Lifestyle Gabimet gjatë ushqyerjes që na shëndoshin, si të dobesohemi, duke ngrënë?
Gabimet gjatë ushqyerjes që na shëndoshin, si të dobesohemi, duke ngrënë?
0

Gabimet gjatë ushqyerjes që na shëndoshin, si të dobesohemi, duke ngrënë?

0
0

Nëse të kontrollosh kaloritë që merr gjatë një vakti është një mënyrë për tu dobësuar e keni gabim.

Jo të gjitha kaloritë janë njësoj, ekspertët thonë që nuk ka rëndësia sasia por lloji I kalorive që marrim, mund të marrim më shumë kalori, mjafton që të jenë të shëndetshme.

Një tjetër gabim që duhet eleminuar është koncepti I të ngrënit shpesh në porcione të vogla. Në të vërtetë nëse doni të dobësoheni, duhet të hani vetëm kur jeni të uritur.

Gjithashtu është e rëndësishme një mëngjes I bollshëm. Vetëm kështu nuk do të ndiheni të uritur gjatë ditës dhe nuk do të ndieni nevojën të hani vazhdimisht.

Ndërsa sa I takon lëngjeve, nëse nuk mund ti shtrydhni direkt frutat, atëherë mos konsumoni lëngje të paketuara, pasi përmbajnë kimikate aspak të shëndetshme, duke ju shkaktuar fryrje.

Link: https://brightside.me/inspiration-health/9-nutrition-mistakes-that-are-making-us-fat-787260/

Burimi i fotos: https://unsplash.com/photos/eHLMHx2gohs

tags: