Home Lifestyle Ushqimet më të shëndetshme, ja çfarë duhet të konsumoni për një shëndet më të mirë
Ushqimet më të shëndetshme, ja çfarë duhet të konsumoni për një shëndet më të mirë
0

Ushqimet më të shëndetshme, ja çfarë duhet të konsumoni për një shëndet më të mirë

0
0

Të gjithë tentojmë të ushqehemi shëndetshëm, por jo gjithmonë e kemi të mundur një gjë të tillë, madje shumë prej nesh nuk e dinë se çfarë është e shëndetshme dhe çfarë jo.

Më poshtë po ju rendisim disa ushqime që nëse I konsumoni rregullisht organizmi do t’ju falënderojë.

  1. Spinaqi

Spinaqi konsiderohet si një prej ushqimeve më të shëndetshme, kjo pasi ka shumë pak kalori dhe është I pasur me vitamina duke ju dhënë vlera ushqyese pa shtuar në peshë.

  1. Fasulet dhe thjerrëzat

Ato janë të pasura me fibra, janë shumë të ushqyeshme dhe një burim i pasur I vitaminës b.

  1. Arrat

Ato janë më të pasura me vitaminë E se të gjitha frutat e tjera të thata. Arrat janë të pasura gjithashtu me omega 3 dhe janë shumë të shëndetshme për organizmin.

  1. Avocado

Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të konsumoni. Avocado është i pasur me vitaminën B6 dhe mjafton vetëm dy kokra në javë për të qënë super të shëndetshëm.

  1. Çokollata e zezë

Çokollata e zezë përmban shumë më pak sheqer se çokollatata e tjera, ndërsa ka shumë vlera ushqyese dhe nuk është e dëmshme si çokollatat që përbajnë qumësht apo nivel më të ulët kakaoje.

Link: https://www.goodnet.org/articles/top-10-healthiest-foods-on-earth-how-to-eat-them

Burimi i fotos: https://www.pexels.com/photo/assorted-vegetable-lot-1300972/