Home Aktualitet Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta ikona e modës
Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta ikona e modës
0

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndahet nga jeta ikona e modës

0
0

Ikona e modës dhe ish-drejtori kreativ i Vogue, André Leon Talley është ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare

Shkrimtari i famshëm dhe ish-drejtori krijues i Vogue kishte qenë në spital duke luftuar me një sëmundje të rëndë.

Talley fillimisht iu bashkua Vogue në 1983 si drejtori lajmeve të modës të revistës. Ai shpejt u ngrit në krahun e djathtë të drejtoreshës kreative dhe kryeredaktores Anna Wintour – një pozicion që e mbajti nga viti 1987 deri në 1995. Ai u largua përkohësisht nga Vogue në 1995 dhe u transferua në Paris.

Ai vazhdoi të kontribuonte në Vogue si redaktor derisa iu bashkua revistës në vitin 1998 me kohë të plotë si redaktor i përgjithshëm, duke shkruar rubrikën mujore Style Fax. Ai qëndroi në këtë rol deri në largimin e tij përfundimtar nga Vogue në 2013.

Gjatë karrierës së tij, Talley gjithashtu kontribuoi në Women’s Wear Daily, The New York Times dhe Interview Magazine. Ai është gjithashtu subjekt i dokumentarit The Gospel Sipas André, i cili u publikua në 2018.

Linku: https://people.com/style/fashion-icon-and-former-vogue-creative-director-andre-leon-talley-dead-at-73/

Burimi i fotos: unsplash.com