Home Lifestyle 6 truke gjeniale për këpucë dhe këmbë të shëndetshme
6 truke gjeniale për këpucë dhe këmbë të shëndetshme
0

6 truke gjeniale për këpucë dhe këmbë të shëndetshme

0
0

Secili prej nesh kalon një kohë të gjatë me këpucë gjatë ditës.

Qëndrimi gjatë me këpucë ndikon negativisht tek ato duke krijuar flluska apo dhembje të vazhdueshme.

Për ata që janë në kërkim të mënyrave të thjeshta për të lehtësuar dhimbjet e këmbëve dhe për t’u siguruar që këpucët e tyre të mbeten gjithashtu në formë, ju sygjerojmë disa zgjidhje.

  1. Pastroni këpucët tuaja me pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve ka shumë përdorime të pazakonta. Ajo gjithashtu vepron si një agjent pastrimi për atletet e pista.

Aplikoni pak pastë dhëmbësh në një furçë dhëmbësh të vjetër dhe më pas përdoreni për të pastruar atletet tuaja të pista.

  1. Pastrimi me alkool

Izopropil, një substancë më e zakonshme e njohur si “alkool për pastrim”, mund të përdoret për të hequr në mënyrë të sigurt njollat nga atletet.

Kur të vijë koha për të pastruar, përdorni një majë Q ose një pambuk dhe thitheni butësisht me pak alkool.

Fërkoni këpucët tuaja me alkool dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta.

  1. Freskojini atletet tuaja me sodë buke

Heqja e aromave të pakëndshme është një pjesë thelbësore e pastrimit të këpucëve!

Për këtë problem mund t’ju ndihmojë soda e bukës

Mund t’i freskoni këpucët tuaja dhe lërini të qëndrojnë gjatë natës.

Soda e bukës ka veti të veçanta që i mundësojnë të heqë në mënyrë efektive aromat e pakëndshme.

  1. Hiqja e gërvishtjeve dhe njollat me një skedar gozhdë

Skedarët e thonjve janë shumë të dobishëm për të hequr njollat e lagura dhe të thata, madje edhe gërvishtjet nga sipërfaqet e kamoshi.

Për efektin më të mirë, fillimisht përdorni një leckë të butë për të fërkuar butësisht zonën me njollën, në mënyrë që të përpiqeni të hiqni sa më shumë njollë

Nëse është me të vërtetë një njollë kokëfortë, fërkojeni atë me një lime gozhdë ose letër zmerile, derisa njolla të zvogëlohet në pamje.

  1. Pastrim me uthull

Uthullat janë të shkëlqyera për largimin e aromave, sepse kanë veti të mëdha acidike. Shumica e aromave janë alkali, që do të thotë se ato përgjithësisht kanë një pH mbi 7.

Kur bie në kontakt me aromat, uthulla do të neutralizojë reagimin dhe do të largojë aromat.

Për të hequr aromat e pakëndshme nga atletet tuaja, provoni t’i njomni me një zgjidhje uthull. Përdorni rreth dy gota uthull të përzier me dy litra ujë.

Shkëlqe këpucët me vaj ose vazelinë

Këpucët prej lëkure të lyera janë tepër të lehta për t’u kujdesur dhe zakonisht mund t’i jepet lehtësisht një shkëlqim me pastrues lëkure të lyera të blera në dyqan.

Nëse nuk keni pastrues të tillë, provoni të aplikoni pak vaj mineral ose vazelinë në një leckë të pastër dhe fshijini shenjat e gërvishtjeve në këpucë.

  1. Përdorni miell misri për të thithur njollat në kamosh

Mielli i misrit mund të përdoret në zona me njolla të yndyrshme në këpucë kamoshi.

Fërkojeni atë në këpucë dhe lëreni të thithë yndyrën ose vajin nga njolla.

Më pas, fshijeni atë me një leckë.

Linku: https://littlethings.com/lifestyle/hacks-for-comfortable-shoes

Burimi i fotos: freepik.com