Home Aktualitet Dy tërmete në pak orë kanë tronditur Turqinë perendimore
Dy tërmete në pak orë kanë tronditur Turqinë perendimore
0

Dy tërmete në pak orë kanë tronditur Turqinë perendimore

0
0

Një tërmet me magnitudë 5.9 ka goditur një zonë të Turqisë perëndimore pranë qytetit të Duzce, rreth 210 km (130 milje) në lindje të qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit.

Lëkundjet ishin mjaft të forta dhe u ndjenë në Stamboll dhe kryeqytetin Ankara. Të paktën 50 persona u plagosën, thanë zyrtarët.

Përllogaritjet e thellësisë së tërmetit variojnë nga 2 km në 10 km.

Në rajon është ndërprerë energjia elektrike dhe një banor ka mbetur i plagosur pasi është hedhur nga ballkoni.

Një tjetër tërmet 4.7 u raportua rreth 20 minuta pas të parës.

Duzce u godit nga një tërmet i madh me magnitudë 7.2 në vitin 1999, i cili la të paktën 845 njerëz të vdekur.

Rreth 80% e ndërtesave të Duzçes janë rindërtuar që nga tërmetet e vitit 1999.

Linku: https://www.bbc.com/news/world-europe-63724714?xtor=AL-72-%5Bpartner%5D-%5Binforadio%5D-%5Bheadline%5D-%5Bnews%5D-%5Bbizdev%5D-%5Bisapi%5D

Burimi i fotos:pexele.com